Czytaj

arrow pointing down

10 dobrych praktyk użycia pair programming w projektach IT

Pair programming może być bardzo przydatny w projektach IT. Przedstawiamy 10 wskazówek dotyczących stosowania tej metody.

Pair programming może przynieść zespołom IT wiele korzyści, o czym pisaliśmy już w poprzednim wpisie. A co można zrobić, aby metoda ta była efektywna i satysfakcjonująca zarówno dla developerów, jak i ich przełożonych? Oto cennych 10 praktyk i wskazówek dla team leaderów, które mogą w tym pomóc.

1. Nie skacz na głęboką wodę

Jeżeli dopiero zastanawiasz się nad wdrożeniem pair programming, nie dokonuj całkowitej rewolucji w dotychczasowej pracy developerów. Na początku spróbuj wydzielić kilka godzin na pracę w ten sposób i sprawdź, czy rzeczywiście się ona sprawdza. Jeżeli okaże się, że tak, staraj się stopniowo zwiększać jej zakres. 

Innym rozwiązaniem wdrożenie tej metody “na próbę” podczas jednego sprintu. Po jego zakończeniu, podczas najbliższej retrospektywy omów i pozwól ocenić członkom zespołu Wasze doświadczenia. Być może wspólnie znajdziecie złoty środek, który pozwoli Wam wypracować najlepszą i najbardziej efektywną metodę pracy.

2. Zdefiniuj zasady

Jeszcze przed wdrożeniem pair programming, powinieneś jasno zdefiniować zasady, których będziecie się później trzymać, a następnie zapoznać z nimi cały zespół. Warto określić m.in.:

  • Jak długo będziecie stosować tę metodę?
  • W jaki sposób zorganizować pary?
  • Co jaki czas będzie następować zmiana między driverem a navigatorem?
  • Jak mierzone będą efekty wspólnej pracy dwóch programujących w parach pracowników?
  • Kiedy będą zmieniać się składy osobowe poszczególnych par?

Poza zasadami organizacyjnymi, warto jest uświadomić pracowników, że, mimo zmiany metody pracy, powinni bez obaw zgłaszać chęć zrobienia sobie przerwy, a także nie bać się zadawać pytań, kiedy coś jest dla nich niejasne. O ile dla starszych i bardziej doświadczonych pracowników jest to całkiem naturalne, osoby początkujące powinny wiedzieć, że zawsze mogą liczyć na wsparcie i pomoc swoich kolegów.

Warto pamiętać: Jeżeli macie elastyczne godziny pracy, weź pod uwagę fakt, że poszczególni pracownicy nie muszą przychodzić o tej samej porze. Podobnie jest w przypadku zespołu międzynarodowego, kiedy pracownicy mieszkają w innych strefach czasowych. Warto tu także zdefiniować zasady i przykładowo ustalić tylko kilka tzw. “core hours”, podczas których programiści będą pracować w parach.

3. Pamiętaj o dobrym samopoczuciu pracowników

Pair programming to metoda, którą jedni będą kochać, a inni nienawidzić. Do tej drugiej grupy zaliczają się szczególnie osoby ceniące sobie spokój i pracę w pojedynkę, które najlepiej się czują mogąc uczyć się na własnych błędach. Postaraj się, aby nikt z zespołu nie czuł się źle, będąc niejako zmuszony do pracy w parach.

Jeżeli któryś z pracowników wyraźnie nie czuje się dobrze kodując z innym programistą, nie zmuszaj go do tego. Nie uda Ci się osiągnąć wzrostu efektywności, jeśli członkowie Twojego zespołu będą pracowali w sposób, którego nie znoszą.

4. Dobrze przemyśl, jak dobrać w pary członków zespołu

Aby pair programming przyniosło najwięcej korzyści zarówno programistom, jak i firmie, warto dobrze przemyśleć skład osobowy poszczególnych par. Zastanów się, kto z kim najlepiej będzie się uzupełniać, a także kto od kogo może się najwięcej nauczyć.

Nie ignoruj także relacji w zespole i staraj się nie robić nikomu pod górkę parując ze sobą dwóch programistów, którzy wyraźnie za sobą nie przepadają. 

5. Zmieniaj składy par

Kiedy dwóch programistów zbyt długo pracuje razem, istnieje ryzyko zaistnienia między nimi konfliktów. Aby tego uniknąć, warto jest regularnie zmieniać pary. Pozwoli to nie tylko zachować dobrą atmosferę, ale także wpłynie na zwiększenie zakresu wymiany wiedzy i umiejętności między pracownikami. 

6. Planuj pracę w parach przed rozpoczęciem każdego sprintu

Najlepszym sposobem na efektywną organizację pair programming jest dokładne planowanie zarówno składów osobowych, jak i zakresu obowiązków podczas planowania nowego sprintu. To najlepszy czas, aby po analizie statusu poszczególnych zadań, ustalić kto z kim będzie pracował, czym mają zająć się poszczególne pary, a także kto i przez ile czasu będzie pełnił rolę drivera, a kto navigatora.

7. Pamiętaj o częstych zmianach ról między driverem a navigatorem

Aby obaj programiści pracujący w parze byli tak samo zaangażowani i efektywni, musicie pamiętać o częstym i regularnym zmienianiu ról między driverem a navigatorem. W przeciwnym razie navigator może się szybko znudzić i przestać koncentrować się na swoim zadaniu, natomiast driver będzie narażony na przemęczenie. Co więcej, częsta zmiana ról sprawia także, że obaj programiści czują się tak samo odpowiedzialni za jakość stworzonego wspólne kodu.

8. Przemyśl kiedy i w jakim zakresie potrzebujesz pair programming

Pair programming to świetna i efektywna metoda, ale zazwyczaj stosuje się ją w konkretnych przypadkach, m.in. kiedy:

  • zależy Wam na stworzeniu jak najwyższej jakości kodu z możliwie jak najmniejszą liczbą błędów;
  • chcecie wdrożyć nowego pracownika;
  • rekrutujecie nowe osoby i chcecie zweryfikować ich umiejętności;
  • pracujecie nad skomplikowanym zadaniem, gdzie bardzo przyda się wiedza dwóch programistów o różnych uzupełniających się zestawach umiejętności.

Oczywiście każdy przypadek jest inny i należy go analizować indywidualnie, ale zanim zdecydujesz się na wprowadzenie metody pair programming, zastanów się, czy w Waszym zespole i projekcie rzeczywiście występuje potrzeba stosowania tej metody. Być może sprawdzi się ona tylko w programowaniu kilku istotnych elementów, a jeśli chodzi o resztę – warto zostać przy standardowym kodowaniu w pojedynkę.

9. Pracujecie zdalnie? Wprowadź pair programming online

Pair programming niekoniecznie musi wyglądać tak, że dwóch developerów fizycznie znajduje się przed jednym komputerem. Obecnie coraz popularniejsze staje się programowanie w parach online. Wystarczy do tego proste narzędzie takie jak m.in.:

10. Regularnie zbieraj opinie zespołu

To, co wydawało się dobre kilka miesięcy temu, niekoniecznie oznacza, że nadal jest najlepszym rozwiązaniem. Dlatego regularnie zbieraj feedback od członków zespołu na temat tego, jak pracuje im się w parach. Wspólne dyskusje i wnioski pozwolą Wam wypracować najlepsze rozwiązania, dopasowane do aktualnych potrzeb firmy oraz preferencji pracowników.

Pair programming to metoda, która z pewnością świetnie sprawdzi się w wielu zespołach i projektach IT. Jednakże, aby była ona w pełni efektywna i przynosiła jak najwięcej korzyści, powinna być dobrze przemyślana i przedyskutowana z całym zespołem. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki były dla Was pomocne. Powodzenia!

Powiązane artykuły

Metody zarządzania projektami IT – tradycyjne, czyli kaskadowe

Metody zarządzania projektami IT dzielimy na kaskadowe i zwinne. Przeczytaj o tych tradycyjnych (kaskadowych), jak Waterfall czy PRINCE2.

Web Content Accessibility Guidelines – produkty cyfrowe zgodne z WCAG

Co to jest dostępność sieci oraz WCAG? Jak ułatwić korzystanie z internetu osobom niepełnosprawnym? Przeczytasz w tym artykule.