Czytaj

arrow pointing down

Code review czy pair programming – którą metodę wybrać?

Code review i pair programming to skuteczne metody programowania służące do ulepszania kodu i wymiany wiedzy między programistami. Którą wybrać?

Code review i pair programming to skuteczne i sprawdzone metody na poprawę jakości kodu, a także wymianę wiedzy między programistami. Obie z nich mają wielu zwolenników, którzy doceniają szereg oczywistych korzyści, jakie wnoszą do pracy całego zespołu developerskiego. W tym wpisie wyjaśnimy, czym są owe  metody, dlaczego warto je stosować oraz jakie są najważniejsze różnice między nimi. Zapraszamy do lektury!

Czym jest pair programming?

Pair programming polega na tym, że dwóch programistów, korzystając z jednego komputera, pracuje wspólnie nad tym samym kodem. Jeden z nich pisze kod, natomiast drugi obserwuje jego pracę, podpowiada i informuje o ewentualnych błędach. Głównym celem tej metody jest stworzenie najwyższej jakości kodu, w którego efekt będzie zaangażowanych dwóch developerów.

Więcej na temat pair programming przeczytasz w tym artykule: 5 powodów, aby stosować pair programming w projektach IT.

Czym jest code review?

Code review to praktyka, polegająca na dokładnym sprawdzeniu kodu przez innego programistę niż ten, który go tworzył. Analiza prowadzona jest zarówno pod względem poprawności, jak i funkcjonalności napisanego kodu i ma miejsce jeszcze przed przekazaniem go do testowania.

Więcej o code review dowiesz się czytając artykuł: Code Review – ucz się od doświadczonych programistów w projektach IT!

Pair programming i code review – wspólne korzyści

Pair programming i code review, mimo że w praktyce nieco się od siebie różnią, mają wiele wspólnych cech i korzyści. Warto tu wspomnieć przede wszystkim o:

  • lepszej jakości kodu,
  • zmniejszeniu liczby błędów w kodzie,
  • większej czytelności kodu,
  • możliwości wymiany wiedzą między programistami,
  • ujednoliceniu stylu kodu,
  • zwiększeniu efektywności i zaangażowania,
  • zwiększeniu odpowiedzialności za stworzony kod,
  • nauce pracy zespołowej.

Pair programming i code review – najważniejsze różnice

Pair programming i code review – najważniejsze różnice:PAIR PROGRAMMING:1. sprawdzanie kodu odbywa się w czasie rzeczywistym 2. obaj programiści są jednakowo odpowiedzialni za jakość kodu3. obaj programiści są tak samo zaangażowani w pracę nad kodem4. dyskusja na temat kodu prowadzona jest w trakcie jego wytwarzania5. polega na programowaniu dwóch  developerów na zmianę6. sprawdza się we wdrażaniu nowych pracowników7. przyczynia się do integracji członków zespołu8. naprawienie błędów odbywa się szybciej i wiąże się z niższymi kosztami9. może być źródłem regularnych wskazówek dla juniorów od bardziej doświadczonych programistów10. wzajemne wyłapywanie błędów pomaga uzyskać jak najlepszy efekt końcowy i jest korzystne dla obu stronCODE REVIEW:1. sprawdzanie kodu odbywa się po jego napisaniu2. za jakość kodu odpowiedzialny jest developer, który go napisał, natomiast osoba, która go sprawdziła, odpowiada tylko za jego recenzję3. w pracę nad kodem zaangażowany jest tylko programista, który go tworzy4. recenzent widzi tylko końcowy efekt pracy developera5. polega na tworzeniu kodu przez jednego developera, który zostanie sprawdzony przez drugiego6. wymaga dużej samodzielności i umiejętności7. zazwyczaj nie ma wpływu na poprawę relacji w zespole8. naprawienie błędów odbywa się wolnej i wiąże się z wyższymi kosztami9. może przyczynić się do poszerzenia wiedzy juniorów poprzez analizę  kodu bardziej doświadczonych kolegów10. wskazywanie błędów innych osób może być problematyczne i negatywnie wpłynąć na relacje między pracownikami

Code review czy pair programming – co wybrać?

Znamy już zarówno cechy wspólne, jak i różnice poszczególnych metod. Pozostaje więc pytanie – co wybrać, aby uzyskać możliwie jak najwięcej korzyści? Jeżeli specyfika pracy w Twoim projekcie na to pozwala, najlepiej sprawdzą się… obie metody. Co powiesz na to, aby efekt pracy dwóch developerów był dodatkowo sprawdzony przez osobę trzecią, która nie była zaangażowana w dany kod? Być może zajmie to dużo czasu, ale jeśli zależy  Ci na stworzeniu najwyższej jakości oprogramowania – naprawdę warto.

Jeżeli natomiast nie macie w zespole wystarczających mocy przerobowych, aby wdrożyć zarówno jedną, jak i drugą metodę – spróbujcie wypracować coś, co będzie dla Was najlepsze. Jeśli jesteś team leaderem – zorganizuj spotkanie, przedstaw wszystkie za i przeciw, a następnie poproś o opinię członków zespołu. Najważniejsze to przecież wybrać takie rozwiązanie, które sprawi, że wszyscy będą czuli się dobrze i będą w pełni zaangażowani w swoją pracę.

Podsumowanie

Zarówno code review, jak i pair programming to metody, które warto wdrożyć. Mogą nie tylko poprawić jakość kodu, ale także zwiększyć wśród pracowników odpowiedzialność za wykonywaną pracę oraz przyczynić się do wymiany wiedzy w zespole. 

Kiedy twój kod jest recenzowany przez innego człowieka – niezależnie od tego, czy osoba ta siedzi w danym momencie tuż obok ciebie, czy też sprawdzi go, kiedy już będzie gotowy – z pewnością  przyczyni się to do stworzenia lepszego oprogramowania. Dlatego bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujesz – możesz być pewien, że przyniesie to wiele długofalowych korzyści.

A Ty jaką metodę programowania preferujesz? Czy podzielasz nasze zdanie, że najlepszym rozwiązaniem jest połączyć obie z nich? Daj znać w komentarzu na naszej stronie na Facebooku!

Powiązane artykuły

Metody zarządzania projektami IT – tradycyjne, czyli kaskadowe

Metody zarządzania projektami IT dzielimy na kaskadowe i zwinne. Przeczytaj o tych tradycyjnych (kaskadowych), jak Waterfall czy PRINCE2.

Web Content Accessibility Guidelines – produkty cyfrowe zgodne z WCAG

Co to jest dostępność sieci oraz WCAG? Jak ułatwić korzystanie z internetu osobom niepełnosprawnym? Przeczytasz w tym artykule.