Czytaj

arrow pointing down

Efektywny układ biura vs produktywność i samopoczucie pracowników

Według badań istnieje pozytywny związek między układem biura a zaangażowaniem pracowników. Przeczytaj o tym, jak powinno wyglądać ergonomiczne biuro.

Zaangażowanie wśród pracowników stało się ostatnio gorącym tematem w wielu firmach. Ma ono bowiem bezpośredni wpływ na wydajność, a tym samym – zyski firmy. Globalne raporty opublikowane przez Steelcase wykazały, że istnieje pozytywna korelacja między satysfakcją z pracy a zaangażowaniem. Jednym z wielu aspektów, które wpływają na satysfakcję pracowników, jest układ biura i poszczególnych stanowisk pracy, i o tym właśnie przeczytasz w poniższym artykule.

Środowisko pracy – kiedyś i teraz

Biuro to przestrzeń, w której spędzamy większość naszego dnia, dlatego odgrywa ono znaczącą rolę w jakości naszego życia. Aby utrzymać poczucie satysfakcji na jak najwyższym poziomie, musimy zadbać o nasz komfort i zdrowie, zarówno fizycznie, jak i umysłowe.

Przez lata w kulturze pracy przeważały surowe zasady i mikrozarządzanie (z którymi niestety nadal można się zetknąć w niektórych firmach). Aby zwiększyć wydajność firmy, ludzie pracowali w ciasnych pomieszczeniach mających pomieścić jak najwięcej pracowników. Normą były długie godziny pracy z bardzo krótkimi przerwami i wysoki poziom kontroli pracowników.

Wiele badań przeprowadzonych na ten temat wykazało, że takie metody zmniejszały efektywność pracy, zamiast przynosić pożądany zysk. Pracownicy byli aktywnie zaangażwani, ale nie przekładało się to na produktywność.

Inne badania pokazały, że ludzie są najbardziej skuteczni, gdy nie są przepracowani, spędzają czas w przyjaznym środowisku i mogą być autonomiczni.

Statystyki uwzględniające zaangażowanie i miejsce pracy

Poniższe dane pochodzą z raportu Steelcase Global Report, w którym wzięło udział 12 480 uczestników z 17 krajów.

  • Zadowolenie z pracy ma pozytywny wpływ na zaangażowanie. 13% pracowników na świecie jest bardzo zaangażowanych i bardzo zadowolonych ze swojego miejsca pracy. Z kolei 11% jest bardzo niezadowolonych, a tym samym niezaangażowanych. 29% nie ma na ten temat zdania. Wyniki w Polsce są bardzo zbliżone do tych na świecie, przy czym wartości ekstremalne są identyczne, a neutralne – nieco wyższe (31%).
  • Kolejnym zaskakującym odkryciem jest to, że prawie 2/3 pracowników na świecie pracuje w indywidualnych lub współdzielonych prywatnych biurach (60%), a tylko 33% – w biurach ‘open space’. Oczywiście 33% to wciąż znacząca liczba. Jednak jej spadek poniżej połowy pokazuje, że open space’y nie są już tak powszechne. Niewielka część – 8% – nie ma stałego miejsca do pracy.
  • Jak wspomnieliśmy wcześniej, poziom zaangażowania w Polsce odzwierciedlają globalne normy. Jednak w przytoczonych badaniach polscy pracownicy zdobyli ostatnie miejsce pod względem optymistycznego nastawienia do przyszłości w swojej firmie.
  • Nowe meta-analizy przeprowadzone przez firmę Gallup na grupie 1,4 miliona pracowników wykazały, że ​​organizacje o wysokim poziomie zaangażowania rejestrują o 22% wyższą wydajność.

Czynniki wpływające na ergonomię miejsca pracy

  • Ergonomiczne stanowisko pracy musi uwzględniać, aby górna krawędź monitora była umieszczona na wysokości wzroku. W ten sposób głowa nie będzie ani podniesiona ani opuszczona.
  • Nadgarstki powinny być wygodnie oparte na biurku lub podstawce – nie mogą wisieć w powietrzu.
  • Krzesło, w którym spędzamy tyle czasu, musi być zakrzywione tak, aby zapewnić podparcie odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Powinno być wystarczająco miękkie i wygodne, aby uniknąć bólu kości ogonowej i pleców.

Kwestia wygody może nie wydawać się tak istotna, ale w długoterminowej perspektywie ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Małe, czasem niezauważalne detale mogą zdecydować, czy w przyszłości będziemy cierpieć na przykład na bóle pleców.

W WEBSENSA zapewniamy naszym pracownikom podnóżki, podstawki pod monitor, oraz regulowane krzesła z profilowaniem. Oczywiście każdy ma swobodę wyboru narzędzi pracy, aby dopasować wszystko do swoich potrzeb.

Czynniki wpływające na wydajność w miejscu pracy

  • lokalizacja biura
  • aranżacja przestrzeni
  • odpowiednie meble
  • dodatkowe akcesoria
  • wyposażenie
  • dopływ naturalnego światła

Aranżacja przestrzeni

Zaangażowanie pracowników ściśle wiąże się z rozkładem powierzchni biurowej. Ludzie są bardziej wydajni, gdy mają kontrolę nad przestrzenią swojej pracy i mogą podejmować niezależne decyzje z nią związane. O autonomii decyduje bowiem nie tylko organizacja pracy, ale także dostępna przestrzeń. Gdy zapewnione są odpowiednia liczba pomieszczeń, a pracownicy mogą się między nimi swobodnie przemieszczać, ich zaangażowanie rośnie. Bardziej mobilne stanowisko pracy to znacznie lepszy wybór, ponieważ nie przywiązuje pracownika do biurka na cały dzień i umożliwia opisaną wyżej elastyczność.

Nasz mózg w większości przypadków nie sprawdza się w wielozadaniowej pracy. Skupienie na wykonywanej czynności wymaga energii, która, jak wiadomo, nie jest nieskończona. Dlatego istotną kwestią jest możliwość zmiany otoczenia i zrelaksowania się przez kilka minut w celu “naładowania akumulatorów”. Jednocześnie rozkład biura jest skuteczny, jeśli sprzyja aktywnej kooperacji między współpracownikami (sale spotkań, sale konferencyjne). Jednak powinno także zapewniać przestrzeń dla nieformalnych interakcji społecznych, które pomagają nam się zrelaksować.

Ergonomiczne biuro WEBSENSA

W WEBSENSA staramy się uwzględniać wszystkie wymienione wyżej aspekty wpływające na dobre samopoczucie pracowników, a tym samym na ich efektywność. Nasze biuro jest połączeniem przestrzeni typu open space, kilku prywatnych pokoi, mniejszych i większych sal konferencyjnych oraz naszego ulubionego chillout roomu. Każdy ma swobodę wyboru, czy danego dnia usiądzie przy biurku czy rozłoży się wygodnie w fotelu w pokoju rekreacyjnym. Nasze projekty opierają się na pracy zespołowej, co ma wpływ na kreowanie przestrzeni biurowej. Stworzyliśmy kilka pokoi umożliwiających współpracę w mniejszych lub większych grupach projektowych.

Mając na uwadze dobre samopoczucie naszych pracowników, stworzyliśmy:

  • przestrzeń do pracy zespołowej – z dużymi ekranami do wyświetlania prezentacji, tablicami do podsumowywania pomysłów ze spotkań, oraz stołem lub wygodnymi kanapami, w zależności od stopnia formalności spotkania
  • pomieszczenia do interakcji towarzyskich – mniej formalnych, czyli wcześniej wspomniany chillout room ze sprzętem do drobnych ćwiczeń fizyczny i grami planszowymi oraz kuchnia z dużym stołem jadalnianym, będąca też nieograniczonym źródłem kawy i innych dobroci

Podsumowanie

Rozkład biura, który mamy w WEBSENSA jest ważnym czynnikiem wpływającym na wygodę i zadowolenie naszych pracowników. Przestrzenie o zróżnicowanych funkcjach sprawiają, że lubimy spędzać tu czas zarówno na pracy, jak i na towarzyskich kontaktach po pracy. Nasi pracownicy często jedzą wspólne posiłki przy dużym stole w kuchni czy grają wspólnie w gry planszowe w chillout roomie.

Przyjazna przestrzeń biurowa i dość swobodna atmosfera pracy mają pozytywny wpływ na produktywność pracowników oraz wydajność całej firmy. Zauważamy też, że raz zatrudnieni pracownicy chętnie zostają z nami na dłużej lub nawet wracają po jakimś czasie. Chcesz się o tym przekonać na własnej skórze? ;) Sprawdź nasze oferty pracy.

Powiązane artykuły

Metody zarządzania projektami IT – tradycyjne, czyli kaskadowe

Metody zarządzania projektami IT dzielimy na kaskadowe i zwinne. Przeczytaj o tych tradycyjnych (kaskadowych), jak Waterfall czy PRINCE2.

Web Content Accessibility Guidelines – produkty cyfrowe zgodne z WCAG

Co to jest dostępność sieci oraz WCAG? Jak ułatwić korzystanie z internetu osobom niepełnosprawnym? Przeczytasz w tym artykule.