Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
Wirtualne spotkania uratowały nas podczas pandemii, pozwalając firmom kontynuować działalność. Jednak okazało się również, że mają pewne wady. Jak sobie z nimi radzić? Zdefiniowanie etykiety spotkań online może pomóc zminimalizować te słabości. A przestrzeganie ustalonych zasad przez wszystkich uczestników zaprocentuje bardziej efektywną współpracą w miejscach pracy.
Przejście na pracę zdalną podczas pandemii siłą rzeczy zwiększyło liczbę wirtualnych spotkań. Raport naukowców z Harvard Business School z 2020 roku pokazuje, że co prawda od początku pandemii średnia długość spotkań spadła o 20%, ale wzrosła liczba spotkań na osobę (o 13%) oraz liczba uczestników na spotkanie (o 14%).
Atlassian ujawnił, że w 2020 roku pracownicy spędzili na Zoom o 400% więcej czasu niż w 2019 roku. A Microsoft zaraportował, że czas spotkań organizowanych na Microsoft Teams w 2021 wzrósł o 148% w porównaniu z 2020 rokiem.
W niniejszym artykule zajmiemy się spotkaniami wirtualnymi, które charakteryzują się łatwością organizacji, niskim kosztem i szerokim zasięgiem. Pokrótce opowiemy też o zasadach spotkań hybrydowych.
Steven Rogelberg, profesor w UNC Charlotte, mówi: „Właściwe prowadzenie spotkań może przynieść wiele pozytywnych i energetyzujących wyników, w tym lepsze podejmowanie decyzji i większą innowacyjność, spójność, zwinność i odporność – [czyli] kluczowe wyniki, gdy zespoły i organizacje zmagają się z wyzwaniami związanymi z pracą [w] pandemii”.
Choć wirtualne spotkania nie wydają się tak profesjonalne, jak te na żywo, to w obecnych okolicznościach pracy zdalnej powinny taką formę przybrać. Zasługują więc na podobną etykietę. Aby ją zagwarantować, organizator musi przygotować się na nie z wyprzedzeniem.
Oto kilka rad, dzięki którym zarówno prowadzący, jak i współuczestnicy spotkania mogą z niego jak najwięcej skorzystać:
Przed zaplanowaniem spotkania stwórz jego plan i prześlij go do zaproszonych osób. Większość planów składa się z następujących elementów:
Niezależnie od tego, czy jesteś w domu czy w oficjalnym biurze, upewnij się, że twoje tło jest profesjonalne. Wskazany jest porządek i minimalizm tak, by nic nie rozpraszało uczestników spotkania.
Jeśli prowadzisz tylko rozmowę głosową nie ma problemu, że będziesz w bardziej swobodnym ubraniu. Jednak w przypadku połączeń wideo przygotuj się tak, jak na spotkanie osobiste. Bądź po porannej toalecie, uczesany i schludny.
W ubiorze unikaj wzorów czy pasków, choć wskazane są żywsze kolory. Co do biżuterii, lepiej, aby była prosta – bez kolczyków kołyszących się przed ekranem czy robiących hałas. Sprawdź swój wygląd po raz ostatni przed zalogowaniem się.
Prowadzenie rozmowy, gdy ma się przed sobą kilka pustych ekranów jest dość bezosobowe i pozbawione kontaktu niewerbalnego. Wideo to skuteczny sposób na utrzymanie kontaktu między ludźmi podczas wirtualnego spotkania.
Uczestnicząc w spotkaniu, warto co jakiś czas zerkać w stronę kamery, aby inni czuli, że jesteś skupiony/a. Jeśli masz problem z łącznością lub przepustowością, poinformuj wszystkich, że po przywitaniu się wyłączysz wideo. Oprzyj się patrzeniu na swój obraz wyświetlający się w rogu ekranu.
Zanim przejdziesz do tematu spotkania:
Jeśli kiedykolwiek prowadził_ś spotkanie, wiesz, jak trudno jest utrzymać koncentrację wśród uczestników. Najprostszym sposobem na ich zaangażowanie jest przydzielenie każdemu zadań i zachęcenie do zadawania pytań. Spotkanie można uczynić bardziej interaktywnym poprzez:
W celu wyeliminowania elementów, które mogą rozpraszać Ciebie lub innych uczestników:
Wysyłanie wiadomości na czacie podczas spotkania online można uznać za rozpraszające. Jednak z drugiej strony jest to dobry sposób na dzielenie się przemyśleniami lub materiałami bez przerywania osobie mówiącej. To, co nie należy do dobrej etykiety, to prywatne rozmowy na zewnętrznych komunikatorach, które wykluczają innych uczestników i rozpraszają piszących.
Jeśli prowadzisz wiele wideokonferencji jako mówca rozważ zainwestowanie w zewnętrzną kamerę o wysokiej rozdzielczości. Jednak do zwykłych spotkań w pracy powinna wystarczyć kamera wbudowana w laptopa.
Zależnie od otoczenia możesz użyć mikrofonu komputerowego i głośnika lub podłączyć zewnętrzne słuchawki. Warto jednak zainwestować w słuchawki lub poprosić pracodawcę o ich udostępnienie. Słuchawki, szczególnie te z funkcją redukcji szumów, pozwolą wyciszyć dźwięki z zewnątrz, dzięki czemu lepiej słyszysz rozmówców. Ponadto ich wbudowany mikrofon jest zwykle lepszej jakości niż ten w laptopie, będziesz więc lepiej słyszalny/a, gdy mówisz. Jeśli korzystasz ze słuchawek bezprzewodowych, upewnij się przed spotkaniem, że są naładowane.
Aby okazać szacunek innym uczestnikom, prowadzący powinien trzymać się ustalonej agendy oraz czasu spotkania. Warto też, aby każdy:
Jeśli wydarzy się coś pilnego, na przykład nieoczekiwany gość lub dostawa, napisz wiadomość na czacie przed odejściem od ekranu i po powrocie. Zapobiega to niezręczności bycia wezwanym podczas spotkania i braku odpowiedzi. Jeśli twój kot, dziecko, czy inna osoba wejdą w ekran, nie panikuj – każdemu może się to przytrafić. Przeproś krótko i kontynuuj.
Zarezerwuj w planie spotkania czas na komentarze i wypowiedzi uczestników. Najlepiej będzie, gdy jako prowadzący poinformujesz na początku, kiedy jest zaplanowany czas na pytania. Może to być np. na koniec spotkania lub po poszczególnych jego punktach. Można też umożliwić zadawanie pytań na bieżąco, aby łatwiej było się do nich odnieść.
Jeśli są jakieś pytania lub wątpliwości, które nie zostały uwzględnione, dodaj je do harmonogramu następnego spotkania lub umów się na dodatkowe wyjaśnienie z daną osobą.
Aby być dobrze przygotowanym na spotkanie online:
Istnieje dodatkowa wirtualna etykieta, której warto przestrzegać w przypadku spotkań hybrydowych. Oto niektóre z zasad:
Jak się przekonaliśmy, zasady spotkań online w 2021 roku wiążą się nie tylko z wyglądem uczestników czy odpowiednią organizacją pomieszczenia. Równie ważne jest odpowiednie przygotowanie merytoryczne i umiejętność skupienia się podczas spotkania. Natomiast jedną z najważniejszych kwestii dla uczestników okazuje się fakt, czy dane spotkanie rzeczywiście okaże się potrzebne i efektywne.
Liczne badania pokazują, że wirtualne spotkania są dla pracowników bardziej wyczerpujące fizycznie i psychicznie niż te na żywo. Dlatego warto organizować je z głową i z uwzględnieniem opisanych przez nas zasad. Powodzenia!
Metody zarządzania projektami IT dzielimy na kaskadowe i zwinne. Przeczytaj o tych tradycyjnych (kaskadowych), jak Waterfall czy PRINCE2.
Co to jest dostępność sieci oraz WCAG? Jak ułatwić korzystanie z internetu osobom niepełnosprawnym? Przeczytasz w tym artykule.