Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
Niemal 90% osób jest niezadowolonych ze swojej pracy. Aby tego uniknąć, już dziś możesz podjąć działania, które pomogą Ci dołączyć do pozostałych 10%. Jakie cechy powinno mieć miejsce zatrudnienia, które uznajemy za to „wymarzone”? Z pewnością istotna jest możliwość budowania solidnych podstaw do rozwoju oraz zwiększania kompetencji.
Równie ważną rolę odgrywa codzienna, prosta satysfakcja. Nie tylko pod względem wysokości wynagrodzenia, ale również poczucia spełnienia, braku monotonii i możliwości stawiania czoła nowym wyzwaniom. Aby znaleźć doskonałą pracę, Twoja kandydatura musi być na tyle atrakcyjna, by wyróżniła się na tle innych, którzy również starają się o dane stanowisko.
Praca jest źródłem frustracji – zamiast spełnienia – dla 87% pracowników na świecie
W tym artykule znajdziesz wskazówki, które pomogą Ci to osiągnąć. Mogą Cię zainspirować niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz myśleć o swoich planach na przyszłość, czy masz już doświadczenie zawodowe.
Od 2010 roku Gallup przeprowadza ankietę na temat poziomu zadowolenia z pracy, w badaniu biorą udział miliony pracowników z niemal 200 krajów. Na podstawie sondażu przeprowadzonego w 2013 r. Magazyn Forbes podał, że „praca jest źródłem frustracji – zamiast spełnienia – dla 87% pracowników na świecie”. Ta liczba nieznacznie poprawiła się w ciągu 4 kolejnych lat, spadając do 85% w 2017 r.
Niełatwo jest uniknąć narastającego stresu lub braku zaangażowania, a w efekcie ciągłej frustracji i wypalenia zawodowego. Niezwykle ważne jest, aby wykonywana praca była satysfakcjonująca oraz pozwalała się rozwijać i podążać wybraną ścieżką kariery.
Planuj więc swój rozwój zawodowy ostrożnie. Musisz uważać, by Twoje działania nie doprowadziły do załamania, spowodowanego nadmiarem obowiązków, brakiem czasu czy niską płacą.
Niestety, poszukiwanie idealnej posady jest trudnym zadaniem. Samo znalezienie oferty, która wydaje się idealnie do nas dopasowana nie daje żadnej gwarancji, że uda nam się pomyślnie przejść proces rekrutacji. Chcesz czuć się szczęśliwy w swojej przyszłej pracy? Już teraz możesz podjąć działania, które pomogą Ci osiągnąć sukces.
Pierwszym krokiem, który możesz podjąć, jest zdefiniowanie swoich mocnych stron – umiejętności, zalet, predyspozycji. Określenie swojego potencjału pomoże Ci spojrzeć na siebie z innej perspektywy oraz wyznaczyć kierunek dalszego rozwoju. Dowiesz się, które aspekty warto poprawić i w jakiej dziedzinie powinieneś zdobyć szersze doświadczenie.
Nigdy nie przestawaj się uczyć, cały czas staraj się zdobywać nowe doświadczenie. Przyjmij podejście, że cokolwiek zrobiłeś i osiągnąłeś do tego momentu, to wciąż nie jest szczyt Twoich możliwości. Nie oznacza to, że nagle powinieneś zacząć się zapracowywać i stale czuć się niespełniony.
Pomimo swojego doświadczenia i osiągnięć, nadal jesteś zobowiązany w dużej mierze skupić się na samorozwoju i doskonaleniu. Pracodawcy lubią ambitnych ludzi. Szczególnie doceniają właśnie tych, którzy ciągle chcą się uczyć, mimo że już odnoszą sukcesy.
Pamiętaj też, że zbytnia pewność siebie często bywa zgubna. Jednak nie zrozum tego źle – pewność siebie jest ogromną zaletą, ale bardzo łatwo przekroczyć granicę i stać się zarozumiałym.
Mając to na uwadze, szukaj możliwości, które pozwolą Ci na rozwój. Na przykład, jeśli masz problemy z wystąpieniami publicznymi, zgłoś się na zajęciach lub w obecnej pracy do przeprowadzenia prezentacji. Jeśli czujesz się niepewnie ze swoimi kompetencjami, poświęć czas, aby je poprawić. Początkowo może to wywoływać stres. Jednak w efekcie zyskasz większą pewność siebie, przekuwając swoją słabą stronę w atut.
Innym sposobem na zwiększenie swojej atrakcyjności na rynku pracy jest udział w stażu lub praktykach. Proces aplikowania przypomina nieco rekrutację do pracy, ale jest znacznie łatwiejszy. Jednak nie jest aż tak prosty, jak przyłączenie do organizacji studenckiej. Aby dostać się na staż, najczęściej wymagane jest zaangażowanie w życie społeczne (takie, jak aktywność w samorządzie studenckim, członkostwo w klubie, aktywne uczestnictwo w konferencjach, itp.) lub posiadanie pierwszego doświadczenia zawodowego.
Praktyki pozwolą Ci sprawdzić, jak wygląda praca w danej firmie i poznać branżę od wewnątrz
Praktyki pozwolą Ci poczuć, jak wygląda praca w firmie i poznać branżę od wewnątrz. Są oferowane zarówno w trakcie roku akademickiego jak i w okresie wakacji letnich. Pogodzenie studiów dziennych i praktyk może nie być łatwe – w takiej sytuacji lepiej zaaplikować na wakacyjne oferty.
Niecodzienną możliwością jest też odbycie stażu za granicą. To doskonała okazja do podróżowania i doskonalenia języków obcych. Jeśli wyjazd do innego kraju oznacza dla Ciebie wyjście poza strefę komfortu, to tym bardziej warto spróbować. Umiejętność szybkiego zaaklimatyzowania się jest bardzo cenna i z pewnością każdy przyszły przełożony zauważy ją i doceni.
Odbycie stażu lub praktyk czyni Cię niezwykle wartościowym dla większości pracodawców. Nie tylko ze względu na zdobyte doświadczenie, które pozwala zaoszczędzić im trudu uczenia wszystkiego od zera. Także dlatego, że pokazuje Twoje ambicje i zaangażowanie.
Aby zwiększyć szanse na zdobycie wymarzonej pracy, musisz być czujny i otwarty. Stale szukaj nowych możliwości i okazji. Jeśli zależy Ci na pracy w wyjątkowym miejscu, musisz zaangażować się w proces jej poszukiwania.
Każdy chce się dostać do firmy, w którym panuje przyjazna atmosfera oraz istnieje możliwość rozwoju i awansu. Jednak żeby trafić do firmy, która zechce zaoferować Ci stanowisko, musisz zdobyć wcześniej dużo doświadczenia. Tak samo jest z aplikacją na staże i praktyki – nie zawsze za pierwszym razem się uda.
Staraj się cały czas rozglądać się za nowymi możliwościami
Ważne jest jednak, aby próbować. Mimo niepowodzeń trzeba dalej szukać. Niestety, kiedy dopiero zaczynamy przygodę na rynku pracy, interesujące oferty nie będą do nas same przychodzić. Najprawdopodobniej będziesz zmuszony poświęcić trochę czasu na ich znalezienie. Szukając możliwości regularnie zwiększasz swoje szanse na to, że trafisz na coś wyjątkowego, co będzie dla Ciebie interesujące.
Regularnie bierz udział w targach pracy. To idealny sposób na szukanie nowych możliwości i poznawanie ciekawych ludzi. Mimo, że żyjemy w erze Internetu, rzeczywistość nadal potrafi zapewnić unikatowe wrażenia.
Dzięki rozmowie twarzą w twarz możesz uzyskać lepszy obraz tego, jak realnie wygląda dane stanowisko. Dopytaj przedstawicieli danej instytucji, jak wygląda działalność w klubie studenckim czy udział w warsztatach.
Im więcej ludzi spotykasz, tym więcej ludzi Cię rozpoznaje. Rozszerzając swoją sieć kontaktów, będziesz mógł dotrzeć do osób, które sprawią, że łatwiej będzie Ci znaleźć pracę. Dodatkowo, pozwalając poznać się z dobrej strony, zwiększysz swoje szanse na uzyskanie pozytywnych rekomendacji.
Postaraj się, aby Twoje CV wyróżniało się na tle innych. Zachowaj jednak równowagę – życiorys musi być schludny i czytelny. Mając to na uwadze, możesz użyć ciekawej (ale wciąż przejrzystej) czcionki lub nietypowego koloru tła. Pamiętaj jednak, aby tło było na tyle stonowane, żeby czytelność i wyrazistość tekstu nie była zaburzona.
Pracownicy działu rekrutacji otrzymują codziennie tysiące aplikacji, więc po pewnym czasie trzeba się wysilić, żeby zwrócić ich uwagę. Zrób wszystko, żeby to właśnie Twój życiorys rzucił im się w oczy.
Skorzystaj z możliwości, które oferuje Ci Internet. Utwórz profil na LinkedIn i zadbaj o jego jak najlepsze pozycjonowanie w witrynach z ogłoszeniami o pracę.
Dzięki temu zapewnisz rekruterom dostęp do Twojego CV – będą mogli Cię wyszukać i nawiązać z Tobą kontakt. Teraz nie tylko Ty szukasz pracy, ale też praca może znaleźć Ciebie!
Osiągnięcie zawodowej satysfakcji wymaga ciągłego samodoskonalenia i adaptacji do zmieniających się warunków rynkowych. Kluczowe jest aktywne korzystanie z możliwości szkoleniowych, nawiązywanie kontaktów biznesowych przez media społecznościowe i dbanie o zdrowie psychiczne oraz fizyczne.
Pamiętaj, że każda porażka to lekcja, a elastyczność, wytrwałość i pozytywne nastawienie to Twoi najwięksi sprzymierzeńcy na drodze do znalezienia wymarzonej pracy. Powodzenia!
Praca freelancera wymaga dobrej organizacji, ale istnieją narzędzia wspierające w zarządzaniu czasem. Przeczytaj o tych najbardziej przydatnych!
Szybkie uczenie się pomoże nie tylko w nauce do egzaminu. Przeczytaj o technikach, które poprawią Twoją inteligencję i wydajność w pracy oraz życiu!