Czytaj

arrow pointing down

AI w zarządzaniu mediami: nowe horyzonty dla prasy, filmu i TV

Odkryj, jak AI rewolucjonizuje zarządzanie mediami w prasie, filmie i TV, oferując nowe narzędzia do tworzenia i przetwarzania treści multimedialnych.

Sztuczna inteligencja (AI) to nie tylko trend, to siła transformacyjna, która zmienia orientację wielu sektorów życia i gospodarki, a branża medialna nie jest wyjątkiem. Kształtuje się nowy model zarządzania mediami i ich zasobami, oferując nam wgląd w ekscytującą przyszłość. Głęboki i wieloaspektowy wpływ technologii AI na tworzenie, przechowywanie i przetwarzanie treści medialnych zmienia sposób ich wykorzystywania i doświadczania, inspirując nas do przemyślenia ich możliwości.

Firmy medialne tworzą, gromadzą i dystrybuują ogromne zasoby, jak dokumenty, obrazy, filmy i inne pliki multimedialne, których ilość stale rośnie. Wymagają więc coraz lepszych i skuteczniejszych narzędzi do ich porządkowania i przechowywania.

Potrzeba innowacji w zarządzaniu mediami

Tradycyjne systemy i procesy nie są już wystarczające do eksploatacji i obsługi zasobów multimedialnych w takiej skali, jakie osiągnęły obecnie. W efekcie organizacje medialne borykają się z wąskimi gardłami, które utrudniają efektywne zarządzanie zasobami medialnymi, które posiadają w swoich bazach.

Integracja AI z bazami mediów może uwolnić nie tylko ich potencjał, ale także nowe źródła przychodów, zapewniając firmom wzrost i konkurencyjność. Rodzi się nowe spojrzenie na zarządzanie mediami.

Na czym polega nowe zarządzanie mediami?

Zastosowanie rozwiązań opartych na AI w zarządzania mediami polega na znacznym usprawnieniu indeksacji materiałów zawartych w bazach multimedialnych oraz zwiększeniu przepustowości ich przeszukiwania, a w efekcie potencjału ich wykorzystania.

Dzięki przetwarzaniu opartemu na AI organizacje medialne mogą na nowo odkrywać skarbnicę swoich mediów, zwiększając dostępność do archiwów i uzyskując głębszy wgląd w multimedia. Narzędzia AI pozwalają w pełni wykorzystać ich merytoryczny potencjał.

Automatyczne przetwarzanie informacji nie tylko usprawnia operacje, ale też przechwytuje metadane, selekcjonując i indeksując ich zawartość. Wyszukiwarki oparte na AI posiadają funkcję inteligentnego przeszukiwania plików i baz danych, która pozwala zidentyfikować poszukiwane w nich właściwości rzeczy lub osoby – atrybuty i symbole.

💡 Metadane – ustrukturyzowane informacje stosowane do opisu zasobów/obiektów dostarczające szczegółowych danych dotyczących ich atrybutów, w celu ułatwienia ich znalezienia i identyfikacji, a także zarządzania zasobami

Przykłady wykorzystania AI w branży medialnej

Popularne funkcjonalności oparte na AI stosowane w branży medialnej to:

  • automatyzowanie powtarzalnych zadań – edycja wideo, formatowanie scenariusza, nagrywanie głosu czy zadania postprodukcyjne;
  • kategoryzowanie treści na podstawie gatunku, branży i kraju itp.;
  • rozpoznawanie twarzy, np. aktorów, dziennikarzy czy polityków;
  • identyfikowanie obiektów, miejsc, muzyki, głosu lub efektów dźwiękowych;
  • wykrywanie określonych działań i korelowanie ich z odpowiednimi terminami, tematami czy podmiotami;
  • optyczne rozpoznawanie znaków w plikach graficznych (ang. optical character recognition – OCR);
  • zamiana mowy na tekst i automatyczne tłumaczenie;
  • selekcjonowanie popularnych tematów lub słów kluczowych;
  • analiza nastrojów (pozytywnych lub negatywnych) i wykrywanie emocji w mediach.

Korzyści z zarządzania mediami opartego na AI

Transformacyjny wpływ AI na tworzenie wszelkich treści, wideo, gier, produkcji filmowej, muzycznej i reklamie – od silników rekomendacji poprzez narzędzia przekształcające wideo na tekst po syntetycznych ludzi – wydaje się dziś nieograniczony. Pojawienie się produktów opartych na AI otworzyło drzwi także do nowych metod zarządzania nimi.

Zmienia się sposób, w jaki firmy sprawują kontrolę nad zasobami medialnymi, czyniąc je bardziej wydajnymi i skutecznymi. Coraz powszechniej stosują inteligentne rozwiązania – automatyzują przetwarzanie treści, usprawniają indeksację i porządkowanie zasobów oraz udostępniają użytkownikom inteligentne wyszukiwarki multimediów..

Wykorzystanie AI w zarządzaniu mediami może prowadzić do znacznych oszczędności czasu i kosztów, większej produktywności, umożliwiając bardziej strategiczną alokację zasobów i dając wyższe przychody.

Systemy AI do zarządzania mediami zapewniają, że:

  • łatwiej utrzymać jest spójność i jakość multimediów;
  • treści są uporządkowane, aktualne i łatwo dostępne;
  • istnieje mniejsze ryzyko utraty ważnych zasobów;
  • z łatwością odzyskuje się dany plik;
  • możliwe jest doskonalenie treści;
  • pliki można automatycznie oznaczać i kategoryzować;
  • wyszukiwanie danych treści staje się intuicyjne i komfortowe.

Nowe zarządzanie mediami za pomocą AI ma też wpływ na codzienne życie pracowników. Odpowiednie zarządzanie zasobami zapewnia zespołom zmniejszenie liczby żmudnych zadań i usprawnienie współpracy, a w efekcie wyższą produktywność.

Automatyzując wyszukiwanie, zespoły medialne mogą ponadto łatwiej i szybciej zarabiać na swoich mediach. Dysponują bowiem skutecznym, skalowalnym sposobem organizowania i udostępniania odpowiednich multimediów kupującym lub partnerom.

Zarządzanie mediami z AI w różnych branżach

1. Branża mediów informacyjnych

Media informacyjne mogą korzystać z systemów zarządzania mediami opartymi na AI do tworzenia artykułów. Dzięki scentralizowanej bazie danych, która kategoryzuje treści i dokumenty, mogą m.in.:

  • wykorzystać inne dane np. raportów finansowych, wyników sportowych czy prognoz pogody;
  • weryfikować i analizować podobieństwa, np. w celu sprawdzenia faktów;
  • dokonywać zamiany tekstu na wideo, mowy na tekst, tekstu na mowę (w czasie rzeczywistym);

2. Branża TV

Systemy bazy danych oparte na AI usprawniają m.in. różne aspekty produkcji treści telewizyjnych, od pisania scenariuszy po postprodukcję. AI automatyzuje powtarzalne zadania, jak edycja wideo, redukując czas i koszty produkcji przy jednoczesnym zachowaniu standardów jakości.

3. Branża filmowa

Systemy zarządzania mediami oparte na AI w branży filmowej otwierają nowe możliwości, m.in. w analizie skryptów, efektach wizualnych i postprodukcji, a także w marketingu i dystrybucji.

Narzędzia AI do zarządzania mediami dla Twojej firmy

Niezależnie od tego, czy jesteś menedżerem firmy, która chce zadbać o konkurencyjność, czy projektantem multimediów, który pragnie usprawnić swoją pracę twórczą, AI oferuje nowe możliwości inteligentnego zarządzania mediami.

Rozumiejąc swoje specyficzne potrzeby, możesz wybrać narzędzia i rozwiązania AI, które odpowiadają Twoim celom kreatywnym i biznesowym.

Media Indexing Engine

Media Indexing Engine to stworzony przez WEBSENSA innowacyjny mechanizm indeksowania multimediów, dedykowany firmom multimedialnym. Zaprojektowaliśmy go do inteligentnego rozpoznawania i kategoryzowania określonych elementów w treściach audio i video. Poddawane są one identyfikacji, dzięki której system wyróżnia m. in. osoby, emocje, lokalizacje, obiekty i teksty na obrazach i filmach.

Bogatszemu i bardziej szczegółowemu zrozumieniu plików audio służy wielowarstwowa analiza zawartości audio. Oferuje:

  • audiodeskrypcje i diaryzację tekstów mówionych;
  • tłumaczenia na dowolny język;
  • identyfikuje język wulgarny;
  • wykrywa podtekst emocjonalny.

Integracja obrazów, emocji, dźwięków i tekstu umożliwia ponadto precyzyjną identyfikację kombinacji tych elementów; w efekcie możliwość identyfikacji złożonych scen lub sekwencji wydarzeń. System wzbogaca je ponadto o znaczniki opisowe.

Media Indexing Engine rewolucjonizuje sposób, w jaki organizacje medialne uzyskują dostęp do treści multimedialnych w swoich bazach danych, np. umożliwiając szybsze i bardziej precyzyjne tworzenie treści na potrzeby aktualnych komunikatów medialnych. Wyniki zwraca z dokładnością i szybkością niezbędną dla danego sektora.

Media Indexing Engine sprawdza się w:

  • studiach filmowych dysponujących rozległymi bibliotekami filmów, które potrzebują różnorodnych informacji o każdej scenie;
  • agencjach informacyjnych i wydawniczych, które wymagają szybkiego dostępu do materiałów na potrzeby publikacji;
  • telewizji i radiu, wykorzystujących multimedia ze swoich baz w audycjach i programach.

Media Search Engine

Media Search Engine to nasza innowacyjna wyszukiwarka multimediów oparta na AI. W sposób wyjątkowy upraszcza nawigację dzięki na nowo zdefiniowanemu sposobowi przeglądania materiałów filmowych.

Użytkownicy mogą w intuicyjny sposób znaleźć dokładnie ten materiał, którego szukają, znacząco oszczędzając czas. Dzięki najnowocześniejszym algorytmom AI narzędzie to zapewnia precyzyjne i szybkie wyniki wyszukiwania (silnik dostarcza je w ciągu kilku sekund).

  • zagłębia się w filmy i identyfikuje w nich różne elementy – od postaci po symbole;
  • analizuje niuanse w dialogach, sceneriach, a nawet subtelnych emocjach.

Media Search Engine ułatwia zlokalizowanie i wykorzystanie istniejących zasobów, znajdując zastosowanie tam, gdzie trzeba szybko wyszukać określone sceny, dialogi i postacie, ponieważ:  

  • eksploruje materiały filmowe z niezwykłą dokładnością – zarówno współczesne, jak i archiwalne, ze szczególnym uwzględnieniem materiału czarno-białego – od historycznych filmów dokumentalnych po kino klasyczne;
  • usprawnia proces przeszukiwania obszernych bibliotek multimediów;
  • oferuje zmianę przeznaczenia treści wideo – niezależnie, czy ktoś szuka materiału historycznego uzupełniającego historię, czy chce odwołać się do wcześniejszych klipów informacyjnych – służy znalezieniu idealnego klipu lub obrazu odpowiadającego odbiorcom docelowym.

Media Search Engine sprawdzi się w:

  • reklamie i marketingu, gdzie potrzeba szybkiego dostępu do odpowiedniego materiału trafiającego do grupy docelowej;
  • produkcji filmowej, gdzie dostęp do konkretnych scen w bibliotek przyspiesza proces tworzenia;
  • newsroomach wydawnictw informacyjnych, które potrzebują idealnych mediów obrazujących publikowane treści.

Podsumowanie

AI w zarządzaniu mediami to rewolucyjna siła napędzająca produktywność i kreatywność, przynosząc w efekcie oszczędności i zaangażowanie publiczności. Wyspecjalizowana indeksacja i wyszukiwanie multimediów usprawniają proces analizy i zarządzania materiałami. Dzięki temu, przy małym nakładzie czasowym, znajduje się to, czego się szuka.

Jeśli szukasz narzędzi AI, które usprawnią procesy zarządzania mediami w Twojej firmie, zachęcamy do zapoznania się z naszymi dedykowanymi produktami. Media Indexing Engine i Media Search Engine to systemy stworzone specjalnie na potrzeby branży filmu, prasy, telewizji i radia, aby wspomóc inteligentne zarządzanie zasobami.

Skontaktuj się z naszymi specjalistami, którzy przedstawią innowacyjne możliwości tych narzędzi AI i pomogą dopasować je do unikalnych potrzeb Twojej firmy: WEBSENSA – Kontakt.

Powiązane artykuły

5 systemów AI dla branży wydawniczej – wsparcie procesów redakcyjnych

Branża wydawnicza coraz częściej wykorzystuje sztuczną inteligencję w procesie tworzenia treści. Przeczytaj o 5 systemach AI dla wydawców internetowych.

Content Moderation Platform – walka z mową nienawiści w sieci

Przetwarzanie języka naturalnego ma ogromny potencjał w IT. My użyliśmy go do opracowania narzędzia zwalczającego mowę nienawiści w Internecie!