Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
AI w branży wydawniczej stwarza możliwość wyniesienia publikowanych treści na wyższy poziom, usprawnienia i przyspieszenia procesów edytorskich, zarządzania redakcyjnym obiegiem pracy, doskonalenia strategii promocji – jednym słowem może bardzo pomóc ludziom, nie zastępując ich.
W dzisiejszych czasach informacja jest cenna, o ile zostanie dostarczana szybko
Z uwagi na rosnącą ilość informacji, a także sposobów ich reprezentacji, docieranie z materiałami do odbiorców jest coraz trudniejsze. Na to wyzwanie coraz częściej odpowiedzią staje się technologia, która wspomaga tworzenie, dystrybucję i konsumpcję treści.
Większość dużych wydawców przeszła do trybu online i korzysta z algorytmów uczenia maszynowego, aby użytkownik końcowy zyskiwał dopasowane do siebie treści w możliwie najkrótszym czasie. Narzędzia oparte na AI, które odpowiadają na wyzwania branżowe, stają się kluczowe dla przyszłego dziennikarstwa.
Wiadomo już, że narzędzia AI upraszczają takie procesy, jak sprawdzanie gramatyki, formatowanie i edytowanie tekstu. Poprawiają też dostępność treści w różnych językach, dzięki postępie w automatyzacji tłumaczeń. Co więcej, korzystając z przetwarzania języka naturalnego, z dłuższych tekstów można tworzyć krótsze i bardziej spójne. Narzędzia AI eliminują przy tym ryzyko błędu ludzkiego, a ich użycie daje możliwość skupienia się na ważniejszych rzeczach, np. kreowaniu treści wyższej jakości.
Na porządku dziennym staje się wdrażanie i korzystanie z narzędzi opartych AI przez największych zagranicznych wydawców. Oto przykłady:
Wprowadził oparty na sztucznej inteligencji CMS (system zarządzania treścią) o nazwie Bertie. Jest to sztucznie inteligentna platforma wydawnicza, zaprojektowana specjalnie dla wewnętrznego newsroomu – dziennikarzy, sieci ekspertów i partnerów.
Platforma Bertie dostarcza, w czasie rzeczywistym, popularne tematy do omówienia, zalecając sposoby na uatrakcyjnienie nagłówków i sugerując odpowiednie obrazy. Forbes zapowiedział regularne wdrażanie nowych technologii AI, aby jeszcze bardziej ułatwić pracę swoim pracownikom.
Wypuścił Heliograf – technologię opowiadania historii do obsługi hiperlokalnej. System automatyzuje pisanie newsów, wspierając dziennikarzy i reporterów w ich pracy. Zaczęto od dziedzin opartych na danych, jak sport i finanse.
Przetestowano go podczas Olimpiady w 2016 r. Wiadomości tworzono poprzez analizę danych z gier, następnie dopasowywanie danych do odpowiednich fraz w szablonie historii w celu opracowania treści, które można publikować na różnych platformach.
W ciągu roku system napisał 850 artykułów, które wygenerowały ponad 500 000 odsłon w Internecie. Ciągłe ulepszenia technologii umożliwiły automatyczne pisanie artykułów zgodnie z linią redakcyjną Washington Post.
Używa rozwiązania o nazwie Cyborg. System ten pomaga w tworzeniu i zarządzaniu treścią; wspomaga dziennikarzy i redaktorów głównie w przygotowaniu informacji finansowych. Może np. wygenerować artykuły raportujące zyski firmy na koniec każdego kwartału. Cyborg jest zaprogramowany tak, aby natychmiast identyfikować i wykorzystywać odpowiednie słowa kluczowe.
Dziennikarze czy redaktorzy newsowi posiłkują się bieżącymi wydarzeniami i wiedzą na ogół, o czym pisać. Ale już redaktorzy, którzy parają się konkretnymi dziedzinami, muszą poszukiwać inspiracji. A żeby utrzymać przewagę konkurencyjną na rynku wydawniczym, powinni dostarczać ciekawe i rzetelnie opisane treści w możliwie najszybszym trybie.
Wartościowa treść to suma profilu wydawcy, szybkości zbierania danych i potrzeb odbiorców
Gdyby chcieć ręcznie wyszukać odpowiednie, wiarygodne i wartościowe z punktu widzenia danego wydawcy treści, trzeba by poświęcić wiele czasu. Relacje live, błyskawiczne tweety, tysiące źródeł informacji o zróżnicowanej jakości i wiarygodności stanowią strumień trudny do przeanalizowania w sensownym czasie. Ponadto, nie każdy news pasuje do profilu wydawnictwa, jego odbiorców i reklamodawców.
Dlatego stworzyliśmy system Trend Driven Journalism. To narzędzie wspomagające dziennikarzy i redaktorów w pracy nad tekstami w trakcie ich powstawania. Bazuje ono na informacjach z Google Trends, które rejestrują, co ludzie wyszukują każdego dnia. Piszący nie musi wychodzić ze swojego systemu, by poszukiwać informacji, bo ma Trends wbudowane w narzędzie rekomendacji.
Aby usprawnić procesy SEO dla wydawców, AI może przejąć pewne działania. Może np. badać słowa kluczowe i optymalizować wykorzystanie ich w publikowanych tekstach, a w efekcie znacznie zwiększyć trafność i widoczność treści oraz przynieść:
Wiadomo jednak, że ważność słów kluczowych szybko się zmienia, a ponadto każdy dział informacyjny danego wydawcy ma swoje charakterystyki i istotne podzbiory słów kluczowych.
Aby temu zaradzić, opracowano narzędzie SEO Tool. Bazuje ono na działaniu tzw. crawlerów, czyli modułów odpowiedzialnych za ciągłe analizowanie różnych źródeł informacji w odniesieniu do ich pozycji w wynikach wyszukiwarek internetowych.
DCU jest narzędziem, które wspomaga dziennikarza w tworzeniu artykułu lub redaktora w jego edytowaniu. Podpowiada, co i jak wykorzystać, by wzbogacić treść, generując i podsuwając powiązania.
Powstaje ono tak, że buduje się bazę wiedzy na podstawie określonych w danym tekście tzw. nazw jednostkowych (named-entity). Mogą nimi być: czas, nazwisko, nazwa miasta czy organizacji, a ich zbiór określa, o czym jest w tekście mowa. Tworzy się w ten sposób siatkę powiązań między named-entity a napisanymi już artykułami, a nawet zdjęciami i osobami.
Artykuły są znajdowane za pomocą modeli sieci neuronowych, które wykrywają znaczenie poszczególnych fraz w całym tekście. Im większa istnieje baza napisanych artykułów, tym więcej named-entity wygeneruje podpowiedzi. Dodatkowo można je zawęzić do danego czasu, np. ostatniego tygodnia/miesiąca.
Jest to narzędzie wykorzystujące przetwarzanie języka naturalnego (NLP) w celu właściwej klasyfikacji danej wypowiedzi. Dzięki dogłębnej analizie, określa, czy dany komentarz może zostać opublikowany w serwisie.
Stworzony przez WEBSENSA system CMP, zgodnie z naszymi testami, myli się rzadziej, niż ludzie pracujący jako moderatorzy. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że ludzie, po kilku godzinach przeglądania komentarzy, tracą czujność.
Efektywność naszego narzędzia jest na poziomie 95%, co oznacza, że 95% komentarzy jest klasyfikowanych poprawnie. Jest to jeden z najlepszych wyników na rynku.
Ze względu na ilość informacji, które mogą dotrzeć do ludzi, pracę wydawców internetowych coraz częściej wspomagają tzw. systemy rekomendacyjne. Zadaniem tych systemów jest usprawnienie użytkownikom dostępu do materiałów dopasowanych do ich zainteresowań.
Systemy rekomendacyjne (SR) mogą wykorzystywać AI do polecania czytelnikom artykułów (także naukowych) i innych zasobów na podstawie analizy ich historycznych preferencji, interakcji na platformie lub informacji osobowych. Taka personalizacja poprawia satysfakcję użytkownika, co przekłada się na większą jego interakcję z daną platformą. SR oparte są na podejściach:
Te najnowsze narzędzia agregują w sobie wspomniane podejścia, dzięki czemu uzyskiwane wyniki są jeszcze bardziej zoptymalizowane.
Powyższe rozwiązania oparte na AI wprowadza coraz więcej firm z branży wydawniczej. Wspierają w ten sposób prace redakcyjne nad artykułami i wyręczają pracowników w żmudnej pracy przeglądania setek serwisów i podstron. Dzięki temu zwiększają swoją przewagę konkurencyjną, mogąc tworzyć treści szyte na miarę swoich czytelników, zgodne z aktualnymi trendami.
Wszystkie te narzędzia mamy w naszej ofercie w WEBSENSA. Wyjątkowość naszych rozwiązań bazuje na innowacyjnym wykorzystaniu sztucznej inteligencji, grafowych baz danych i śledzeniu trendów w Internecie. Zaprojektowaliśmy je w oparciu o chmurę obliczeniową, dlatego skalowanie i łatwość integracji z systemami wydawcy jest na tę chwilę bezkonkurencyjna.
Jeśli myślisz o wdrożeniu któregoś z powyższych rozwiązań na swojej platformie wydawniczej i szukasz doświadczonego w branży dostawcy technologicznego – zapraszamy do kontaktu: WEBSENSA – Kontakt. Nasi eksperci z uwagą wysłuchają Twoich potrzeb i pomogą zdefiniować odpowiednie rozwiązanie.
Odkryj, jak AI rewolucjonizuje zarządzanie mediami w prasie, filmie i TV, oferując nowe narzędzia do tworzenia i przetwarzania treści multimedialnych.
Przetwarzanie języka naturalnego ma ogromny potencjał w IT. My użyliśmy go do opracowania narzędzia zwalczającego mowę nienawiści w Internecie!