Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
Image processing to jedna z najszybciej rozwijających się technologii, która z powodzeniem jest stosowana w wielu sektorach biznesu. Skąd tak duże zainteresowanie tym rozwiązaniem? W niniejszym artykule zaprezentujemy definicję tego pojęcia i przedstawimy przykłady jego zastosowania. Wyjaśnimy też dlaczego coraz więcej firm decyduje się inwestować w rozwój tej technologii. Zapraszamy do lektury!
Image processing w dosłownym tłumaczeniu to przetwarzanie obrazów. Jest to jedna z dziedzin sztucznej inteligencji, polegająca na konwersji obrazu do formy cyfrowej w celu umożliwienia komputerom ich przetwarzania za pomocą algorytmu.
Dzięki temu maszyny mogą identyfikować i wydobywać informacje z obiektów znajdujących się na określonych plikach graficznych czy też wideo. Aby maszyny były w stanie poprawnie rozpoznawać obiekty na obrazach, potrzebują ogromnej bazy danych. Następnie wykorzystywane są modele, dzięki którym mogą one powielać ludzki sposób widzenia i to, jak rozpoznajemy określone obiekty.
Przetwarzanie obrazu wykorzystuje modele uczenia maszynowego, takie jak głębokie sieci neuronowe (ang. deep neural networks). Za ich pomocą przekształca obrazy w celu umożliwienia różnych działań, np. dodawania filtrów czy edycji określonych elementów, a tym samym poprawy jakości obrazu.
Proces przetwarzania obrazów składa się zazwyczaj z trzech najważniejszych kroków:
Przetwarzanie obrazów to punkt wyjściowy, który pozwala wykonać wiele różnorodnych zadań, takich jak:
Zastosowanie technik przetwarzania obrazu sprawdzi się w różnych branżach w zależności od potrzeb konkretnego przedsiębiorstwa. Jednakże istnieje kilka branż, dla których rozwiązania tego typu mogą się szczególnie przydać:
Dzięki przetwarzaniu obrazu, rolnicy mogą zarówno ograniczyć koszt upraw, jak i uczynić je bardziej ekologicznymi. Dzięki analizie i monitorowaniu nawadniania, mogą znacznie lepiej zarządzać zużyciem wody i podlewać tylko te rośliny, które w danym momencie tego potrzebują.
Kolejnym przykładem użycia image processing w rolnictwie może być monitorowania pól przed żniwami, aby zdecydować kiedy i z których obszarów zbierać plony. Innym przydatnym rozwiązaniem jest użycie zaawansowanych technologii przetwarzania obrazu do wykrywania chwastów, co pozwoli lepiej zadbać o stan roślin.
Ciekawym rozwiązaniem jest technologia wykorzystująca obrazowanie wielospektralne (ang. hyperspectral imaging), które zbiera i przetwarza informacje z całego spektrum elektromagnetycznego. Poprzez obserwację za pomocą satelit niewidocznych dla ludzkiego oka odbić fali, pozwala wykryć nawet najmniejsze zmiany w fizjologii roślin, a następnie skorelować je z widmem odbitego światła. Dzięki tej technologii można chociażby zwiększyć efektywność nawadniania dużych obszarów rolniczych, co w efekcie przyczyni się do uzyskania jak największych plonów.
W branży produkcyjnej przetwarzanie obrazu opiera się głównie na wykorzystaniu specjalnych kamer umieszczonych w obrębie linii produkcyjnej. Pozwala to na monitorowanie produktów w czasie rzeczywistym podczas procesu produkcyjnego. Co ważne, takie kamery mogą być również umieszczone w miejscach niedostępnych dla ludzi, gdzie, przykładowo, mogą znajdować się toksyczne opary.
Warto dodać, że metoda ta jest o wiele tańsza w implementacji i utrzymaniu niż skaning laserowy, który również jest popularny w branży produkcyjnej.
Przetwarzanie obrazu, tak jak inne rozwiązania oparte na sztucznej inteligencji, pozwala zaoszczędzić wiele czasu. W przypadku księgowości może to być chociażby segregowanie oraz wyszukiwanie tysięcy dokumentów dostępnych w wersji papierowej.
Dzięki zastosowaniu optycznego rozpoznawania znaków, firmy księgowe mogą szybko wgrać do swojej bazy drukowane pliki od klientów i łatwo nimi zarządzać.
W dzisiejszych czasach coraz częściej mamy do czynienia z klęskami żywiołowymi, powodującymi liczne straty, a co za tym idzie — wzrost liczby roszczeń ubezpieczeniowych. Tradycyjne metody dokumentacji szkód są powolne, kosztowne, a czasem nawet ryzykowne.
Rozwiązaniem jest zastosowanie nowoczesnej technologii, w tym dronów wykorzystujących przetwarzanie obrazu do zautomatyzowanego wykrywania i analizy uszkodzeń. Warto wspomnieć, że w raporcie PwC "Clarity from above" stwierdzono, że zastosowanie tego typu rozwiązań w branży ubezpieczeniowej może przynieść oszczędności rzędu 6,8 mld USD rocznie.
Dzięki technologii rozpoznawania twarzy, systemy bezpieczeństwa są w stanie rozpoznawać i zapamiętywać domowników, a następnie podejmować odpowiednie kroki (takie jak wezwanie firmy ochroniarskiej) w przypadku wykrycia intruzów.
Co więcej, z systemu rozpoznawania twarzy korzystają także służby, takie jak ochrona czy policja. Przykładowo, w Wielkiej Brytanii policja korzysta z tej technologii w celu skanowania publiczności podczas większych wydarzeń. System oparty na AI pomaga funkcjonariuszom wykryć podejrzane osoby. Jeśli znajdzie kogoś, kto jest w co najmniej 59% podobny do poszukiwanych przestępców, dopasowanie jest przesyłane do funkcjonariusza w celu podwójnego sprawdzenia. Według władz UK, wdrożenie tego systemu znacznie zwiększyło efektywność działań policyjnych.
Jednymi z najpopularniejszych obecnie zastosowań image processing są aplikacje do edycji zdjęć oraz media społecznościowe (m.in. Instagram, Facebook, Snapchat), oferujące funkcje takie jak:
Dzięki możliwości wykrywania obiektów i ludzi na obrazie, aplikacje tego typu są w stanie w czasie rzeczywistym ustalić, w którym miejscu znajdują się poszczególne elementy i dopasować odpowiednio filtry i dedykowane nakładki.
Czy wiesz, że aż 90% danych w opiece zdrowotnej stanowią obrazy medyczne? Mówiąc więc o zastosowaniu AI w branży medycznej, warto wiedzieć, że wiele innowacyjnych rozwiązań opiera się właśnie na przetwarzaniu obrazu.
Wsparcie technologii w analizie obrazów medycznych może znacznie skrócić czas oczekiwania pacjentów na diagnozę. Polepszy efektywność lekarzy i całych placówek medycznych, a przede wszystkim zwiększy dokładność diagnostyczną i umożliwi pomoc większej liczbie osób.
Wyświetlanie podobnych produktów klientom przez sklepy online to świetne rozwiązanie zmniejszające ryzyko porzucenia koszyka. Jak to działa? Program analizuje, co dany użytkownik ogląda na stronie internetowej, a następnie wyświetla mu produkty podobne lub komplementarne, które mogą go zainteresować. Rozwiązanie to od lat z powodzeniem stosują je najwięksi światowi giganci tacy jak chociażby Amazon. Poza zwiększeniem prawdopodobieństwa zakupu, to także duże ułatwienie dla klientów, którzy mogą bez problemu wyszukać podobne rzeczy i znaleźć najlepszy produkt dla siebie.
Ciekawym i innowacyjnym zastosowaniem image processing w e-commerce jest wyświetlanie reklam kontekstowych, czyli takich, które są kontekstowo powiązane z zawartością strony. Co ważne, są w pełni zgodne z zasadami prywatności, ponieważ nie zależą od plików cookie. W związku z tym, że przepisy dotyczące prywatności stają się coraz bardziej rygorystyczne, tego typu reklamy mogą w najbliższym czasie zyskać na popularności.
Zastanawiasz się, jak przetwarzanie obrazów może pomóc w Twojej firmie?
Napisz do nas i opowiedz o swoich potrzebach biznesowych. Jesteśmy pewni, że wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązanie dla Twojego biznesu.
Przetwarzanie języka naturalnego rozwija się dynamicznie i niesie ze sobą obiecujące korzyści. Przeczytaj, jak Twój biznes może skorzystać z NLP!
Wyszukiwarki semantyczne znajdują wysokiej jakości informacje w dużych zbiorach danych. Dlatego są tak przydatne w instytucjach finansowych.