Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
Raport firmy Deloitte (corocznie od 10 lat realizuje badanie o nazwie Global Human Capital Trends) – „Trendy HR: Jak przyciągnąć i utrzymać pracowników w XXI wieku” – ukazuje, że pracodawca, by zatrzymać ważnych dla firmy ludzi, powinien pomóc im odkryć ich pasję i dać poczucie celu. Pracownicy utalentowani pragną być częścią czegoś, w co mogą wierzyć.
Nowe pokolenie pracowników stawia nie tylko na pensję, ale też możliwość identyfikacji z kulturą i wartościami firmy, dla której pracują
Jak wynika z badań przeprowadzanych wśród pracowników na całym świecie, odpowiednia płaca nie jest wystarczającym argumentem do osiągnięcia pełnej satysfakcji z pracy – choć jest warunkiem koniecznym do jej podjęcia. Osoby o wieloletnim doświadczeniu w danym zawodzie zwracają uwagę również na inne aspekty. Istotna jest dla nich atmosfera w miejscu pracy, dodatki motywacyjne oraz możliwość rozwoju.
Odpowiedzialność za utrzymanie w firmie najlepszych spoczywa na pracodawcy, który powinien umieć docenić ich wartość. Nie odbywa się to rzecz jasna bez ponoszenia kosztów. Dbanie o pracownika w dłuższej perspektywie przynosi zwrot, a nawet nadwyżkę, zainwestowanych w niego środków.
Spraw, by pracownicy, angażując się w realizację wizji firmy, mieli poczucie, że uczestniczą w czymś ważnym i wartościowym. Dzięki temu będą bardziej zaangażowani w pracę i lojalni. Poprzez zwiększenie integracji z marką firmy mogą także stać się jej ambasadorami.
Warto o takich wydarzeniach informować środowisko firmy, na przykład poprzez profile firmy w mediach społecznościowych. Aktualizacja wydarzeń z życia firmy pomoże w budowaniu jej pozytywnego wizerunku wewnątrz i na zewnątrz.
Dla pracownika ważne jest pokazanie w jasny i klarowny sposób, jaki jest cel jego pracy i co dzięki niemu osiągnie cała firma.
Ludzie dużo lepiej pracują w przyjemnej atmosferze, w której jest miejsce na pozytywne słowo, poczucie humoru i optymizm. Dlatego:
Warto systematycznie dawać pracownikom dowody swojego zainteresowania, np. poprzez cykliczne spotkania dla ustalenia dalszej strategii. Należy jednak pamiętać, że największą wartość mają codzienne, pozornie drobne sytuacje potwierdzające autentyzm intencji.
Współcześni pracownicy, zwłaszcza młode pokolenie, oczekują partnerskiego traktowania i empatii. Chcą być doceniani i czuć, że pracodawca liczy się z ich zdaniem i uważa za część swojej firmy. Powinni wiedzieć, że w razie potrzeby, mogą zwrócić się do swojego szefa, który znajdzie dla nich czas i wysłucha – nie odeśle z kwitkiem. Chcąc wzbudzić atmosferę zaufania:
Firma badawcza Great Place to Work Institute wyróżniła pięć zasadniczych cech, które tworzą dane miejsce pracy atrakcyjnym. Na czele stoi wiarygodność szefów. To zrozumiałe, bo tego samego oczekuje pracodawca od pracownika. Wiarygodność pozwala zaufać drugiej osobie. To cecha profesjonalistów, która potwierdza ich autentyczność.
Pracownik potrzebuje wiedzieć, czego się od niego oczekuje, by mógł prawidłowo realizować swoje zadania. Pragnie też poczucia, że on i jego zdanie są dla pracodawcy ważne, co wpływa na zwiększenie motywacji i efektywności pracy. Dlatego jasno wyrażaj swoje oczekiwania, jednocześnie okazując wsparcie i zainteresowanie opiniami podwładnych.
Nie tylko zadawaj pytania, ale także słuchaj i udzielaj informacji zwrotnych. Odpowiedzi podwładnych uwzględniaj w planowaniu i przydzielaniu zadań. Dając informacje zwrotne (te pozytywne i te negatywne), pokazujesz, że dbasz o relacje w zespole. Pamiętaj przy tym:
Pracownik lepiej wykonuje swoje obowiązki i wykazuje większe zaangażowanie w pracę, gdy ma świadomość, ku czemu zmierza organizacja i jakie ma cele: operacyjne, taktyczne, strategiczne.
Jak zauważa Jack Hawley, to, ile pracownicy dają z siebie firmie, jest wprost proporcjonalnie od tego, ile sami od niej otrzymują. Zasada wydaje się banalna – dostajesz to, co sam ofiarujesz. Kluczowa jest tu jednak kolejność. To szef ma być osobą, która wychodzi z inicjatywą i daje początek wzajemności. Istnieją pewne mechanizmy pogłębiające wzajemność, jak dobra komunikacja wewnętrzna firmy. Klarowne komunikowanie o celach, strategii, wpływie organizacji na gospodarkę czy środowisko i łączenie tego wpływu z konkretnymi wysiłkami pracowników, to silny czynnik w budowaniu poczucia sensu pracy i wspólnoty. Komunikacja jest też kluczowa dla kreowania kultury i marki firmy.
Nowe pokolenia chcą się uczyć i rozwijać oraz mieć możliwość wykonywania takiej pracy, jaką lubią, w której mogą realizować chociaż część swoich pasji i zainteresowań.
Atmosfera w pracy to jednak nie wszystko. Ambitnemu pracownikowi zależy na rozwoju i podnoszeniu swoich kwalifikacji. Powinieneś starać się zapewnić mu warunki do poszerzania wiedzy i kompetencji. Można to zrobić, dofinansowując czy pokrywając koszty szkoleń, kursów i konferencji branżowych. Muszą być one dopasowane do indywidualnych potrzeb, co dobrze jest oprzeć na wcześniejszej ocenie pracowniczej – pokaże ona, kto i w jakim zakresie powinien się rozwijać.
Inwestując w podnoszenie kompetencji zawodowych pracowników, lokujesz też w firmę, co przekłada się na jej zyski. Pamiętaj, że poprzez rozwój pracownik rozumie także możliwość stałego wspinania się po szczeblach kariery. Zatem:
W badaniach dla portalu pracuj.pl, 80% ankietowanych zadeklarowało niezrealizowaną w aktualnym miejscu pracy chęć rozwoju. Ludzie lubią wyzwania. Są ciekawi świata, rzeczy których jeszcze nie znają. Rozwój pracownika to korzyść dla firmy.
Uznanie ze strony przełożonego ma ogromny wpływ na to, czy dana osoba dobrze czuje się w firmie. Potwierdzają to wyniki badania „Wymarzone miejsce pracy dla profesjonalisty”, przeprowadzonego przez HRM Institute, według których docenianie pracowników to drugi – po kwestiach finansowych – najważniejszy atrybut wymarzonego pracodawcy. To nic nie kosztuje, a może mieć znaczący wpływ na motywację i zaangażowanie w pracę. W związku z tym:
Warto skupić się na osobach, które od lat zasilają szeregi Twojej firmy. Zadbaj o jasno zdefiniowany i podany do wiadomości system wynagrodzeń, dostosowany do potrzeb zmieniającego się rynku. Weź pod uwagę, że koszty rekrutacji i wdrożenia nowego pracownika mogą znacznie przekroczyć te związane z utrzymaniem już zatrudnionych osób. Jeśli chcesz zasłużyć na miano dobrego pracodawcy, pamiętaj, że:
Ostatnio popularność zyskuje filozofia work-life-balance, promująca równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Warto wspierać pracowników w owym równoważeniu. Unikaj sytuacji, w których pracownik będzie zmuszony dokonywać wyboru między pracą a rodziną. Zobacz w nim człowieka, czyjegoś męża, ojca, córkę. Zatem:
Takie gesty nie zostaną zapomniane, a mogą znaleźć odzwierciedlenie w postaci lepszych efektów pracy czy pozytywnych opinii o Tobie jako pracodawcy.
Inspirowanie ludzi, dawanie możliwości rozwoju, czerpanie z ich umiejętności i docenianie to kluczowe praktyki, które pomogą zatrzymać wartościowych pracowników. W końcu to ludzie są przyszłością firmy. Jako dobry lider musisz dostrzec szerokie spektrum tego, czym obecnie dla ludzi, zwłaszcza młodych, jest praca. I fakt, że rozwój osobisty i indywidualne cele człowiek chce realizować także poprzez pracę.
Nowe pokolenia skupiają się nie tylko na wynagrodzeniu, a nawet work-life balance, a przede wszystkim na tym, czy będą w stanie zidentyfikować się z kulturą firmy, jej wartościami, celami i praktykami.
Praca freelancera wymaga dobrej organizacji, ale istnieją narzędzia wspierające w zarządzaniu czasem. Przeczytaj o tych najbardziej przydatnych!
Niemal 90% osób jest niezadowolonych ze swojej pracy. Jak dołączyć do pozostałych 10%? Przeczytaj, jakie cechy powinna mieć Twoja wymarzona praca!