Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
Marzeniem wielu ludzi była kiedyś praca w domu, co właśnie się spełnia. Badania pokazują, że pracownicy zdalni są szczęśliwsi, wydajniejsi i mają coraz wyższy średni dochód. Nie dziwi zatem, że badanie przeprowadzone przez Buffer i AngelList wykazało, iż 98% pracowników zdalnych ma nadzieję na kontynuowanie takiego stylu pracy przez resztę swojej kariery. Przeczytaj nasze zestawienie najlepszych 14 zawodów do pracy zdalnej w 2022 roku.
98% pracowników zdalnych ma nadzieję na kontynuowanie takiego stylu pracy przez resztę swojej kariery
Praca zdalna nie jest jednak dla każdego. „Musisz być w stanie oszacować to, co robisz, pokazać swoją produktywność i co poprawisz dzięki pracy zdalnej”, mówi L. Sutherland, dyrektor Collaboration Superpowers. Zaś S. Garber, szefowa marketingu w Trello Atlassian uważa, że „Jednym z ogromnych błędnych przekonań na temat pracy zdalnej jest to, że można swobodnie opiekować się dzieckiem lub podróżować w ciągu dnia”. […] „Aby być pracownikiem zdalnym, trzeba być dostępnym na rozmowy i spotkania w przewidywalnych godzinach”.
Dobra wiadomość zaś jest taka, że możliwości pracy zdalnej nie brakuje, zarówno dla osób z podstawowymi umiejętnościami obsługi komputera, jak i doświadczonych specjalistów technicznych. Aby dostosować się do zmian, warto poznać narzędzia do komunikacji i zarządzania projektami oraz być na bieżąco z nowo opracowywanymi modelami pracy.
Na polu zawodów informatycznych dostępnych jest wiele łatwych do pracy zdalnej, czasem wymagają krótkiego szkolenia, jak wirtualny asystent czy pracownik wprowadzania danych. Większość wymaga jednak wykształcenia i zaawansowanych umiejętności technicznych.
Dziś każda firma potrzebuje własnej strony www, czasem chce, by zaprojektować logo lub reklamy wizualne. Projektant sieci www, zależnie od języków programowania, jakimi się posługuje, może pracować jako front-end lub back-end.
Projektuje strony internetowe i aplikacje, zajmuje się ich kodowaniem, tworzeniem szaty graficznej, jak też opracowywaniem struktury i architektury technicznej stron. Dobrze, jeśli zna aktualne wytyczne WCAG.
To praca, w której – poza programowaniem – jest się projektantem, od którego oczekuje się solidnego zrozumienia funkcjonalności użytkownika. Rolą inżyniera oprogramowania jest identyfikowanie, projektowanie, instalowanie i testowanie systemu oprogramowania, który zbudował od podstaw.
Obejmuje tworzenie programów wewnętrznych, mogących pomóc firmom w zwiększaniu wydajności, po budowanie systemów do sprzedaży na wolnym rynku.
To ktoś odpowiedzialny za opracowywanie, wdrażanie i zarządzanie kampaniami marketingowymi promującymi firmę, jej produkty i/lub usługi. Zwiększanie świadomości marki w przestrzeni cyfrowej, a także w dynamizowanie ruchu w witrynie i pozyskiwanie klientów, to dziś często decydujące czynniki o być czy nie być firmy.
Znajomość języka komputerowego już nie wystarczy, trzeba mieć zaawansowaną wiedzę z matematyki, statystyki, inżynierii lub informatyki.
Naukowcy zajmujący się danymi używają struktur obliczeniowych do analizowania dużych, surowych zbiorów danych i opracowywania praktycznych spostrzeżeń w różnych branżach. Oprócz intuicyjnego podejścia do danych, wymagane są również aspekty nietechniczne, jak dobre umiejętności komunikacyjne.
To praca związana z analizą danych, zarządzaniem ryzykiem lub inwestycjami. Wykorzystuje modele statystyczne do oceny ryzyka i kosztów związanych z potencjalnymi zdarzeniami, takimi jak śmierć, wypadki lub zniszczenie mienia.
Aktuariusze na ogół pracują w branży ubezpieczeń, ich zadaniem jest przewidywanie, ile pieniędzy firma potrzebuje obecnie, aby pokryć straty finansowe w przyszłości. Praca aktuariusza wymaga uprawnień zawodowych, biegłości w korzystaniu z Excela.
Zbiera dane, aby zrozumieć wyzwania i potrzeby biznesu, a następnie wdrożyć najlepsze praktyki i upewnić się, że zalecenia działają. Przyda się tu każde doświadczenie zawodowe w zarządzaniu, zasobach ludzkich lub technologii informacyjnej.
W przypadku tej pracy konieczne są umiejętności komunikacyjne na wysokim poziomie, aby opisać wiele propozycji i pracować z menedżerami i ich zespołami nad różnymi projektami.
Jest odpowiedzialny za zarządzanie nadzorem nad produktem lub usługą – od pomysłu do produkcji. Współpracuje też z zespołami biznesowymi i technicznymi w celu konceptualizacji i przewidywania potrzeb i oczekiwań klienta, a następnie tworzenia i wdrażania produktów i usług.
Warto, by wykazywał pewną znajomość procesów technicznych, ale głównie wnikliwość w biznesie, handlu i marketingu.
Coraz więcej organizacji potrzebuje kogoś do zarządzania ich kontami w mediach społecznościowych, a niektóre nawet chcą, aby całkowicie opracowano dla nich strategię obecności w mediach.
Taki menedżer jest odpowiedzialny za reprezentowanie firmy w kanałach społecznościowych jako jedyny głos marki. Odpowiada na komentarze, opracowują kampanie i tworzy treści. Udziela organizacjom wskazówek potrzebnych do zwiększenia ich obecności w Internecie.
Na porady ekspertów, np. w obszarze księgowości, podatków, marketingu czy prawie, jest coraz większe zapotrzebowanie. Jednak zawód ten wymaga dużego doświadczenia i wiedzy specjalistycznej w określonej dziedzinie. Aby zwiększyć swoją wiarygodność jako eksperta, poza posiadaniem specjalistycznej wiedzy, trzeba też odpowiednio ją przekazywać. W tym celu warto ćwiczyć swoje przemówienia np. nagrywając się.
Jeśli umiesz pisać, to firmy każdej wielkości potrzebują pisemnych treści. Mogą to być teksty na bloga organizacji, na ich stronach www lub w mediach społecznościowych. Można też zostać bloggerem prowadząc własnego bloga. Inne przykłady obejmują napisanie recenzji, wypełnienie ankiety lub nawet obejrzenie filmu.
Od copywritingu, przez content marketing po ghostwriting – istnieje wiele innych możliwości pisania zdalnego dla firm i niezależnych osób. Istnieją też zawody związane z pisaniem, które wymagają wyższych umiejętności, jak redakcja i korekta tekstu – bo nie każdy, kto zna język, może wykonywać tę pracę. Podobnie jest z tłumaczem – nie wystarczy znać język obcy.
To osoba, która zajmuje się transkrypcją – odsłuchiwaniem nagrań plików audio i spisywaniem ich do pliku tekstowego. Praca ta wymaga bezwzrokowego pisania na klawiaturze, doskonałej znajomości ortografii i interpunkcji i wyjątkowej skrupulatności.
Nie jest to praca tak prosta, jak się wydaje, ale z każdą wykonaną transkrypcją nabiera się wprawy. Pomocne może być narzędzie Otranscribe.com, do bezpłatnego korzystania z poziomu przeglądarki (bez instalowania na komputerze).
Zajmuje się planowaniem, organizowaniem imprez – zarówno dla firm, jak i osób prywatnych. Mogą to więc być wydarzenia promocyjne, biznesowe i towarzyskie, jak też wesela czy przyjęcia urodzinowe. Praca ta wymaga wybitnych umiejętności organizacyjnych, łączenia szeregu różnych elementów.
Mogłoby się wydawać, że event manager to ostatni zawód, jaki warto polecić do pracy zdalnej w rok po wybuchu pandemii. Jednak Ci specjaliści przez ostatni rok dostosowali się do nowej rzeczywistości. Wiele agencji eventowych, zamiast rezygnować z planowanych wydarzeń, zmieniło ich formę na online. Sytuacja ta wymogła na nich wypracowania jeszcze lepszych umiejętności technicznych i komunikacyjnych. Warto zwrócić uwagę również na fakt, że nawet w przypadku wydarzeń "w realu" event manager może być osobą, która zdalnie koordynuje pracę swoich kontrahentów.
Specjaliści ci monitorują sieci firmowe pod kątem zagrożeń bezpieczeństwa. Wdrażają standardy bezpieczeństwa, a także instalują systemy ochrony danych. Zwani także analitykami bezpieczeństwa informacji, muszą posiadać rozległą wiedzę na temat głównych systemów operacyjnych i oprogramowania zabezpieczającego sieć.
Firmy takie jak uniwersytety, szpitale i organizacje non-profit często ubiegają się o dotacje z różnych fundacji i firm. Dokumentacja jest dziś pracochłonna i wymaga wszechstronnej wiedzy, by spełniła warunki, potrzebny jest więc specjalista.
Zadaniem Grant writera jest zgromadzenie niezbędnych dokumentów i dopełnienie warunków jednostek finansujących potrzebnych do uzyskania dotacji.
Zaawansowana technologia i szybkie łącza internetowe stworzyły w tym zakresie więcej możliwości pracy dla rozmaitych zawodów. Chcąc pracować online, przez telefon lub za pomocą skype’a, nie wystarcza jednak specjalizacja w danej dziedzinie, należy się wykazać wysokim poziomem umiejętności komunikacyjnych.
Praca freelancera wymaga dobrej organizacji, ale istnieją narzędzia wspierające w zarządzaniu czasem. Przeczytaj o tych najbardziej przydatnych!
Niemal 90% osób jest niezadowolonych ze swojej pracy. Jak dołączyć do pozostałych 10%? Przeczytaj, jakie cechy powinna mieć Twoja wymarzona praca!