Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
Dynamiczny rozwój i wielkie zmiany dotykają niemal wszystkich aspektów naszego życia. Rynek pracy staje się jeszcze bardziej konkurencyjny i ewoluuje szybciej niż kiedykolwiek wcześniej. Sprostanie bieżącym oczekiwaniom staje się coraz trudniejsze. Przeczytaj o nowym trendzie, jaki pojawia się w działach HR – popularność pracowników o profilu T-shaped.
Ze względu na ogromny postęp technologiczny i rotację stanowisk w branży, nie jest łatwe aby znaleźć „najgorętszą” posadę – żadna praca nie jest stabilna pod względem tego kryterium. Można jednak powiedzieć, że ukształtował się pewien stosunkowo nowy „trend”, który znacząco zmienia spojrzenie rekruterów na potencjalnych pracowników. Jest to rosnąca popularność osób o określonym zbiorze cech nazywanych pracownikami T-shaped.
Obecnie na rynku pracy obserwujemy wzrost zainteresowania pracownikami T-shaped. Model T-shaped, czy z języka angielskiego 'T-shaped person' oraz 'T-shaped skills' – co właściwie oznaczają te hasła? Jest to opis spektrum umiejętności i kompetencji, posiadanych przez daną osobę.
Aby wytłumaczyć to pojęcie, podzielmy literę „T” na dwie części:
Pionowa część „I” to rdzeń, który reprezentuje obszar, w którym ktoś jest ekspertem. Ma na ten temat nie tylko ogromną wiedzę, ale też wykształcenie lub doświadczenie.
Pozioma linia reprezentuje umiejętności, które nie należą do obszaru tej specjalizacji. Mają to być kompetencje, które zostały nabyte niezależnie, podczas dodatkowych szkoleń, warsztatów.
Ponadto, zauważamy jeszcze jedną, niezwykle ważną transformację. Rynek pracy staje się bardziej zorientowany na pracownika, zamiast, jak dotychczas, na pracodawcę. Oznacza to, że teraz zadaniem pracodawców jest znalezienie i przekonanie potencjalnych pracowników, że warto zatrudnić się w ich organizacji. Pracodawcy podejmują szereg działań, mających na celu wzbudzenie zainteresowania wśród potencjalnych pracowników.
Oferując szkolenia i możliwość rozwoju, firma staje się znacznie bardziej atrakcyjnym miejscem pracy. O wiele łatwiej jest przyciągnąć wykwalifikowanych i inteligentnych ludzi, którzy chcą się rozwijać, jeśli daje się im szanse na zdobycie dodatkowych umiejętności.
Członkowie zespołu projektowego, których uważa się za „I-shaped” mogą mieć problemy ze zrozumieniem aspektów wykraczających poza ich specjalistyczną wiedzę. Oznacza to, że proces wprowadzania ich do projektów, które łączą kilka dziedzin byłby o wiele bardziej czasochłonny.
Łatwiej jest przeprowadzić proces wdrożenia osoby, której kwalifikacje są zgodne z modelem T. Może ona mieć pewną wiedzę na temat innych obszarów, która ułatwi zrozumienie problematyki danego projektu. Podsumowując, osoby z T-shaped skills mogą pracować zarówno w wielodziedzinowych projektach, jak i być członkami kilku zespołów w jednym momencie – są po prostu wszechstronni.
Kiedy cały zespół pracuje nad projektem, zazwyczaj sprowadza się to do tego, że jest kilku różnych specjalistów, pracujących nad swoimi, odrębnymi zadaniami. Te części mogą początkowo nie wymagać współpracy, ale z czasem trzeba je połączyć. Posiadanie podstawowej wiedzy na temat pracy kolegów to fundament do jasnej komunikacji. Tacy pracownicy łatwiej zrozumieją, z czego wynikają pomysły innych osób. Zauważają też złożoność problemów i wiedzą, dlaczego konkretne zadania są dla współpracowników bardziej czasochłonne, niż inne.
Zespół pracowników T-shaped gwarantuje więc płynną i łatwą komunikację w zespole. Szeroka wiedza daje podstawę do łatwiejszego zrozumienia innych ekspertów. Ponadto, zminimalizowane jest napięcie i rzadziej występują nieporozumienia.
Ludzie z umiejętnościami w modelu T-shaped nie tylko sami są ekspertami, ale też mają wystarczającą wiedzę do świetniej komunikacji z innymi specjalistami. Te kompetencje sprawiają, że liczba projektów, nad którymi mogą efektywnie pracować jest większa, a czas ich wdrażania jest znacznie krótszy. Często oznacza to, że dodatkowe szkolenia wprowadzające pracowników do nowych projektów są zbędne. Krótko mówiąc, możliwe jest uzyskiwanie lepszych wyników poświęcając mniejszą ilości energii.
Zatrudnianie osób, których kompetencje są zgodne z modelem T-shaped nie ma żadnych wad. Zespół współpracowników z T-shaped skills to grupa, która uniknie nieporozumień. Tacy ludzie mogą pracować nad wieloma projektami i oferują niestandardowe podejście do metod pracy lub do samego projektu. Kluczem do sukcesu jest jednak nie tylko zatrudnianie osób z umiejętnościami w modelu T-shaped.
Ważne jest także oferowanie warsztatów i szkoleń w celu zapewnienia rozwoju osobistego obecnych pracowników. W ten sposób nie tylko pokażesz, że dbasz o ich rozwój zawodowy, ale także sprawisz, że Twoja firma będzie bardziej atrakcyjnym miejscem pracy. W rezultacie przyciągniesz wykwalifikowanych i inteligentnych pracowników.
Praca freelancera wymaga dobrej organizacji, ale istnieją narzędzia wspierające w zarządzaniu czasem. Przeczytaj o tych najbardziej przydatnych!
Niemal 90% osób jest niezadowolonych ze swojej pracy. Jak dołączyć do pozostałych 10%? Przeczytaj, jakie cechy powinna mieć Twoja wymarzona praca!