Czytaj

arrow pointing down

Software “szyty na miarę” – jakie korzyści może przynieść Twojej firmie?

Software "szyty na miarę" może podnieść przewagę konkurencyjną Twojej firmy. Przeczytaj o wadach i zaletach dedykowanego oprogramowania.

Software projektowany na zamówienie to innowacja, na którą decyduje się coraz więcej firm, którym zależy na sprawnym działaniu biznesu, zapewnieniu przewagi konkurencyjnej oraz oferowaniu najwyższej jakości usług. Jeśli zastanawiasz się, czy jest to rozwiązanie dla Twojej firmy, ten artykuł może być pomocny. Wyjaśnimy w nim, czym oprogramowanie "szyte na miarę", a następnie omówimy jego największe wady i zalety. Sprawdź i przekonaj się, czy taki system to coś, czego potrzebujesz!

Czym jest custom software?

Custom software (lub inaczej bespoke software lub tailor-made software) to dedykowane rozwiązanie stworzone dla danej organizacji czy też grupy użytkowników.

Zazwyczaj jest budowane na zamówienie u firmy zajmującej się tworzeniem oprogramowania (software house) lub rozwijane wewnętrznie (jeśli dana firma posiada zasoby i wiedzę, aby stworzyć dany projekt w ramach swojej organizacji). 

W przeciwieństwie do gotowych rozwiązań (ang. off-the-shelf software), jest ono w pełni dopasowane do potrzeb i preferencji swoich użytkowników, a także nie jest powszechnie dostępne dla innych osób czy organizacji.

Custom software — wady i zalety tego rozwiązania

Decyzja o stworzeniu dedykowanego oprogramowania powinna być dobrze przemyślana. Warto więc zapoznać się z kluczowymi plusami i minusami tego typu rozwiązań.

Zalety dedykowanego oprogramowania:

1. Idealnie dopasowane do potrzeb użytkowników

Zapewne każdemu z nas przytrafiła się sytuacja, kiedy korzystając z jakiegoś programu czy aplikacji pomyślał “Szkoda, że nie ma tu tej funkcji [np. nagrywania ekranu]” albo “Ta opcja mogłaby działać w inny sposób”.

Dzieje się tak w przypadku, kiedy korzystamy z oprogramowania stworzonego na dużą skalę, dla wielu użytkowników o różnych potrzebach. Producenci nie są w stanie stworzyć rozwiązania, które byłoby w stanie dopasować się do oczekiwań wszystkich osób, korzystających z ich produktu. Co więcej, często uzyskanie dodatkowej opcji, której akurat szukasz, wiąże się z koniecznością wykupienia kosztownej licencji, która zawiera sporą liczbę dodatkowych funkcji, które zupełnie Ci się nie przydadzą.

Problemy te znikają, kiedy zamawiamy oprogramowanie "szyte na miarę", którego głównym celem jest właśnie spełnienie wszystkich Twoich potrzeb i oczekiwań. Rozwiązanie to jest szczególnie przydatne dla firm czy organizacji, których specyfika pracy jest bardzo różnorodna i potrzebuje odpowiedniego, indywidualnego dopasowania. 

Decydując się na dedykowane rozwiązanie, możesz uwzględnić wszystkie wymagania dotyczące projektu. W efekcie, będziesz płacić tylko za to, co rzeczywiście będzie dla Ciebie przydatne. Co więcej, jeśli w trakcie budowy oprogramowania, Twoje potrzeby się zwiększą, możesz dodać nowe funkcje i rozszerzenia. To daje ogromną elastyczność i możliwość zaspokojenia wszystkich potrzeb organizacji względem danego produktu.

2. Łatwa implementacja i pełna kompatybilność z innymi narzędziami

Choć może Ci się zdawać, że wdrożenie gotowego narzędzia to najłatwiejsza z możliwych opcji, rzeczywistość może okazać się zupełnie inna. Często bowiem oprogramowanie może nie być kompatybilne ze sprzętem lub systemem operacyjnym, z którego korzysta Twoja firma lub nie oferować integracji z innymi programami, których potrzebujecie.

Jeśli zdecydujesz się na budowę własnego, szytego na miarę oprogramowania, unikniesz tego rodzaju komplikacji. Zostanie ono w pełni zoptymalizowane pod kątem wymagań technologicznych i sprzętowych Twojego przedsiębiorstwa.

3. Mniejsze ryzyko błędów i awarii

Kiedy korzystasz z gotowych rozwiązań, tak naprawdę nie masz wpływu na ewentualne błędy czy ubytki danego programu. Oczywiście możesz zgłosić swoje uwagi działowi obsługi klienta, jednak nie masz gwarancji kiedy i w jaki sposób zostanie rozwiązany dany problem.

Zupełnie inaczej jest w przypadku zamówienia dedykowanego oprogramowania. Jeśli współpracujesz z wiarygodnym dostawcą, otrzymujesz gwarancję jakości zamówionego rozwiązania oraz natychmiastowe wsparcie w razie ewentualnych problemów. 

Profesjonalne software house’y dokładnie testują produkty przed przekazaniem go użytkownikom końcowym. Co więcej, większość z nich przeprowadza także specjalne sesje testowe, podczas których klienci są proszeni o dokładne sprawdzenie danego oprogramowania, aby upewnić się, że wszystko działa tak, jak sobie tego życzyli.

4. Długoterminowa inwestycja

Choć cena dedykowanego rozwiązania będzie z pewnością droższa niż zakup gotowego produktu, warto pomyśleć o tej inwestycji długoterminowo.

Zwróć uwagę, że obecnie większość ogólnie dostępnych systemów jest sprzedawanych na zasadzie licencji. Oznacza to stały koszt dla Twojej organizacji. Nie masz wpływu na to, czy i kiedy dany dostawca zdecyduje się podnieść ceny, więc nie możesz przewidzieć, ile ostatecznie dane rozwiązanie będzie kosztować Twoją firmę. 

Co więcej, brak pełnego wsparcia w razie potencjalnych problemów oraz możliwości dopasowania programu do potrzeb Twojej organizacji może powodować dodatkowe straty w postaci generowania kosztów związanych z czasem poświęconym przez Twoich pracowników na obsługę tego narzędzia. 

W dzisiejszych czasach, kiedy organizacje starają się automatyzować jak najwięcej procesów w firmie, warto zainwestować w takie rozwiązanie, które będzie w stanie jak najbardziej oszczędzić czas pracy Twojego zespołu, a do tego będzie bardziej “przewidywalne”, jeśli chodzi o łączny koszt danego produktu. A to możliwe jest jedynie w przypadku stworzenia oprogramowania typu custom software. 

5. Budowanie przewagi konkurencyjnej

Jeśli chcesz budować przewagę konkurencyjną na rynku, musisz być o krok przed swoimi konkurentami. Jak to zrobić? W kontekście oprogramowania, możesz wybić się przed szereg korzystając z idealnie dopasowanego oprogramowania, zamiast gotowych rozwiązań na rynku, z których prawdopodobnie korzystają też Twoi konkurenci. Oprogramowanie "szyte na miarę" daje Ci wiele więcej możliwości i może nie tylko usprawnić pracę Twojego zespołu, ale także wpłynąć pozytywnie na doświadczenia i satysfakcję Twoich klientów. 

Dzięki nim, możesz bardziej spersonalizować swoje narzędzia, a także wzbogacić swoje usługi o funkcje, których nie oferują Twoi konkurenci.

6. Bezpieczeństwo

Bezpieczeństwo przetwarzanych danych powinno być priorytetem każdej firmy. Niestety, wpadki zdarzają się nawet najlepszym. Na pewno słyszeliście o wycieku danych z Facebooka czy Sony. Jak zapewnić przetwarzanym informacjom jak największy poziom bezpieczeństwa? 

Jedno jest pewne: korzystanie z dedykowanego rozwiązania, stworzonego na potrzeby tylko Twojej firmy jest znacznie bezpieczniejsze niż udostępnianie danych zewnętrznym dostawcom, operujących ogromną liczbą informacji od różnych klientów.

7. Skalowalnoś

Aby Twoja firma działała sprawnie, potrzebujesz narzędzi, które będą rosnąć razem z Tobą. Gotowe rozwiązania mogą być dobre na ten moment, ale co, jeśli zechcesz rozszerzyć swoje usługi lub zintegrować oprogramowanie z innymi narzędziami? Jeśli myślisz o rozwoju swojej firmy, skalowalność jest niezwykle ważna. A to właśnie daje szyty na miarę software, który umożliwi Ci dalszą ekspansję.

Warto wspomnieć, że gotowe narzędzia mają zazwyczaj licencję na konkretną liczbę osób w zespole. Wraz z rozwojem firmy i zatrudnieniem nowych osób, licencja może stać się coraz bardziej kosztowna. Takiego problemu nie ma w przypadku dedykowanego oprogramowania, które zapewnia łatwe skalowanie.

Wady dedykowanego oprogramowania:

1. Koszt

Dedykowane rozwiązanie jest oczywiście dużo droższe niż gotowe narzędzia. Jednakże większość dostawców nie umożliwia już dożywotniej licencji, w zamian pobierając stale określoną kwotę za korzystanie z ich produktu.

Analizując więc koszt, warto uwzględnić fakt, że w przypadku szytego na miarę systemu cena jest przewidywalna, natomiast w przypadku gotowych rozwiązań – może się zmieniać.

2. Czas

Największą wadą rozwiązania szytego na miarę jest czas, który jest nieporównywalnie dłuższy niż w przypadku zakupu narzędzia, które już istnieje.

Aby maksymalnie skrócić ten proces, warto skorzystać z usług firmy mającej doświadczenie w tworzeniu oprogramowania dla podobnej branży. W takim wypadku będzie szansa, że posiada już gotowe narzędzia czy nawet reużywalne modele, które będzie mogła szybko zaimplementować do Twojego produktu. 

Stwórz z nami oprogramowanie "szyte na miarę" Twojego biznesu

Jak widzisz, software szyty na miarę może przynieść Twojej firmie wiele długofalowych korzyści biznesowych. Jeśli chcesz zbudować takie rozwiązanie i szukasz partnera technologicznego, który pomoże Ci to zrealizować — skontaktuj się z nami. Nasi eksperci chętnie doradzą Ci, jakie narzędzie będzie najlepiej spełniać Twoje potrzeby.

Powiązane artykuły

Oprogramowanie na zamówienie – 6 systemów IT dla Twojej firmy

Opisujemy 6 systemów IT wspierających działania biznesowe. Sprawdź, czy oprogramowanie na zamówienie to dobry wybór dla Twojej firmy.

Outsourcing IT – lepiej zlecać usługi IT czy realizować je wewnątrz firmy?

Outsourcing IT to popularne rozwiązanie wśród firm niezwiązanych z tą branżą. Przeczytaj, jakie usługi IT możesz zlecić i kiedy warto to zrobić.