Sztuczna inteligencja
Etyka w AI – równoważąc innowacyjność i odpowiedzialność w IT
W dobie galopującej cyfryzacji i zmian technologicznych rozwiązania AI wdrożone do procesów firmowych stają się bezcennym kapitałem. Jedną z możliwości wykorzystania AI jest usprawnienie zarządzania zasobami firmy, w szczególności wiedzą. Na znaczeniu zyskuje koncepcja rozwiązań oferujących dostęp do wiedzy wspomaganych przez AI, co znacząco podnosi efektywność przepływów pracy i procesów biznesowych.
Dynamiczny postęp w dziedzinie AI sprawia, że organizacje stoją w obliczu wyzwań związanych z dostosowaniem procesów biznesowych do zachodzących zmian. Dzięki najnowocześniejszym technologiom, jak analiza danych, AI i GenAI, następuje nowa era dostępu do informacji i dzielenia się wiedzą. Dla organizacji, które stawiają na innowacyjność i rozwój, kluczowe jest właściwe zarządzanie bazami wiedzy.
Od dawna już narzędzia oparte na AI śledzą monitorują i automatyzują procesy, znacząco zwiększając efektywność i produktywność. Jednak w miarę wzrostu i ewolucji może pojawić się luka w integracji między wiedzą istniejącą i nową. W tej sytuacji należy ustalić wymagany charakter wiedzy potrzebnej do optymalizacji procesów.
Badacze danych spędzają znaczną część swojego czasu na czyszczeniu, integrowaniu i przygotowywaniu danych, zanim w ogóle rozpoczną analizę, co znacząco skraca czas przeznaczony na podstawowe zadania, jak budowanie modeli i generowanie spostrzeżeń.
W firmach, które pracują na projektach i zarządzaniu nimi, AI usprawnia podejmowanie decyzji dzięki dogłębnym analizom danych projektowych. Może np. przewidywać opóźnienia na podstawie analizy danych historycznych, co pozwala na proaktywne dostosowywanie i usprawnianie operacji.
AI i zarządzanie wiedzą to dwie strony tego samego medalu. AI opiera się na algorytmach, NLP, uczeniu maszynowym w celu wspierania ludzkich działań i podejmowania decyzji. Umożliwia maszynom zdobywanie, przetwarzanie, poszerzanie i wykorzystywanie wiedzy. Dzielenie się wiedzą ułatwia zrozumienie tych procesów, w czym AI pełni ogromną rolę, ponieważ zapewnia możliwości tworzenia baz wiedzy.
Zarządzanie wiedzą AI w firmie ustanawia nowe standardy dostępu do informacji
Wiadomo, że podstawą każdego przedsięwzięcia polegającego na dzieleniu się wiedzą jest efektywne gromadzenie i przechowywanie danych. Są to niejednokrotnie ogromne zbiory danych zarówno ustrukturyzowanych, jak i nieustrukturyzowanych. W wielu organizacjach cenne dane pozostają ukryte z powodu nieefektywnych metod udostępniania.
Zdarza się, że organizacja napotyka konkretny problem, który nie jest odpowiednio uwzględniony w istniejących zasobach wiedzy. AI może wówczas:
AI ułatwia dostęp do informacji, efektywnie przeszukując bazy firmowych dokumentów i udzielając trafnych odpowiedzi
AI może w sposób rewolucyjny zmienić zarządzanie wiedzą w miejscu pracy – od przetwarzania i usprawnienia wyszukiwania informacji z bazy wiedzy po dostarczanie przydatnych spostrzeżeń i tworzenie wiedzy nowej jakości. Wyzwaniu temu wychodzi naprzeciw Knowledge Chat – rozwiązanie, które stworzyliśmy w WEBSENSA.
Knowledge Chat jest zaawansowanym systemem AI oferującym dostęp do bazy wiedzy z firmowych dokumentów w przyjaznym dla użytkownika interfejsie czatu.
Jest skierowany do menedżerów i pracowników organizacji, a jego zastosowanie może być dwojakie:
Knowledge Chat upraszcza i przyspiesza dostęp do wiedzy, pozwalając skupić się pracownikom na ich głównych obowiązkach
Użytkownicy mogą zadawać pytania bezpośrednio przez czat, uzyskując precyzyjne odpowiedzi na podstawie zawartości załadowanych dokumentów. Oprócz udzielania odpowiedzi system zawsze wskazuje konkretny dokument, z którego pochodzi dana informacja, zapewniając przejrzystość źródeł i ułatwiając dalsze analizy.
Knowledge Chat jest narzędziem opartym na nowoczesnych technologiach, jak embeddingi dokumentów tekstowych, system GPT-4, Google Palm2, baza wektorowa Qdrant, Vertex AI Search i Vertex AI Vector Search oraz Elastic. Silnik narzędzia jest dostępny w modelu licencyjnym.
Wdrożenie Knowledge Chat przynosi organizacjom i ich zespołom niezaprzeczalne korzyści, jak zwiększenie produktywności, decyzje poparte danymi, lepsze doświadczenie pracowników-użytkowników. Jest wdrażany w ciągu 30 dni od podpisania umowy w chmurze GCP klienta.
Knowledge Chat reprezentuje przyszłość dzielenia się wiedzą w miejscu pracy, podkreślając rolę AI w ułatwianiu dostępu do informacji
Patrząc w przyszłość, już widać, że AI to nie tylko trend w zarządzaniu wiedzą. To przełomowa idea i krok w kierunku bardziej kreatywnych i solidnych organizacji. A prawdziwa rewolucja dzieje się wtedy, gdy AI i dzielenie się wiedzą są nie tylko wyrównane, ale zintegrowane. Integracja ta tworzy środowisko, w którym AI wspiera i napędza innowacje, identyfikując przyszłość nowych produktów, usług, a co za tym idzie ekspansji rynkowej.
Wprowadzenie zarządzania wiedzą opartą na AI:
Integracja AI z bazami danych umożliwia organizacjom skutecznie porządkowanie wiedzy i dzielenie się nią. Informacje przepływają swobodniej, wspierając współpracę. Łatwiejszy dostęp do danych, spostrzeżeń i analiz umożliwia szybsze i lepsze podejmowanie decyzji w oparciu o dane na wszystkich poziomach organizacji. Wzmacnia też pozycję pracowników i umożliwia doskonałą obsługę klienta.
Dzięki zastosowaniu strategii opartej na dzieleniu się wiedzą można wykorzystać potencjał technologii AI do pomiaru efektywności i zarządzania zasobami wiedzy wewnętrznej. Rozwiązania jak Knowledge Chat to przyszłość firm w rozwijającym się krajobrazie AI.
Dowiedz się, jak duże modele językowe (LLM) rewolucjonizują przetwarzanie języka, redefiniują branże i tworzą nowe wartości biznesowe w erze AI.
Dowiedz się, jak generatywna sztuczna inteligencja rewolucjonizuje różne obszary naszego życia. Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się więcej!