Czytaj

arrow pointing down

Wielka rewolucja AI? Weryfikujemy śmiałe prognozy z 2020 roku

Sztuczna inteligencja wciąż się rozwija. W 2020 roku przedstawiliśmy prognozy dotyczące AI na 2022 rok. Dziś sprawdzamy, które z nich się sprawdziły.

Na całym świecie rosną inwestycje publiczne i prywatne w rozwój cyfrowych technologii, w tym sztucznej inteligencji (AI). W 2020 roku w jednym z naszych artykułów przedstawiliśmy kilka inicjatyw na świecie mających na celu wdrożenie AI w pewnych obszarach do 2022 roku. Dziś, po kilku latach, nadszedł czas, by ponownie przyjrzeć się tym przewidywaniom i założeniom, ukazując zarazem znaczący postęp w technologii AI.

1. Autonomiczne pojazdy – AI w środkach transportu publicznego

W Katarze do 2022 roku, w stolicy kraju Doha, zaplanowano wprowadzenie 45 autonomicznych, elektrycznych pojazdów. Sprawdźmy, czy się to udało.

Posunięcie to wpisuje się w wysiłki rządu na rzecz pojazdów elektrycznych, w tym zmiany floty autobusów i samochodów. Duże znaczenie odgrywa tu zobowiązanie Kataru do zorganizowania pierwszych w historii neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla Mistrzostw Świata FIFA zgodnie z celami zrównoważonego rozwoju na rok 2030.

W następstwie rozmów rządu Kataru z Volkswagenem, w marcu 2022 roku Grupa Volkswagen otworzyła swoją siedzibę regionalną w Doha. W czerwcu 2022 roku poinformowano, że w kraju kursuje ponad 700 autobusów elektrycznych. Do 2030 r. rząd będzie stopniowo przekształcał autobusy transportu publicznego oraz autobusy szkolne na elektryczne.

W 2023 roku Katar ogłosił pięcioletnią krajową strategię na rzecz pojazdów autonomicznych. Dotyczyć ma przepisów dla AV (ang. autonomous vehicle), specyfikacji technicznych, bezpieczeństwa pojazdów elektrycznych oraz inteligentnego, „świadomego ekologicznie” transportu.

W lutym 2024 roku zorganizowano dla społeczności Doha tydzień demonstracyjny autonomicznego autobusu elektrycznego E-Bus. Autobus napędzany jest czystą energią elektryczną, ma czujniki pokładowe, kamery o wysokiej rozdzielczości, lasery i radary ultradźwiękowe. Wszystko sterowane systemem AI.

W czerwcu 2022 roku poinformowano, że w Katarze kursuje ponad 700 autobusów elektrycznych

2. Szpitale wspomagane systemami AI

Japoński rząd w 2018 roku nakreślił plan, z celami na 2022; związany z zainwestowaniem ponad 100 milionów dolarów w utworzenie 10 szpitali, które będą zaopatrzone w technologie oparte na AI. Jak daleko zaszły szpitale AI w tym kraju?

Japonia z powodzeniem wprowadziła plan i poczyniła znaczne postępy w rozwoju systemów szpitalnych AI. W kraju istnieje obecnie solidny system szpitalny oparty na sztucznej inteligencji, skupiający się na innowacjach technologicznych AI w diagnostyce. Dzięki temu ludzie mają dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej w dowolnym miejscu w kraju.

W grudniu 2022 r. Japonia ogłosiła plany przyspieszenia procesu zatwierdzania sprzętu do diagnostyki obrazowej AI i złagodzenia przepisów dotyczących oprogramowania medycznego AI. Systemy AI w japońskich szpitalach rejestrują teraz informacje uzyskane przez lekarza podczas wywiadu i aktualizują dokumentację pacjenta w czasie rzeczywistym.

Opieka szpitalna AI objęła m.in.:

  • kwestionariusze pacjentów oparte na AI;
  • cyfrowe zarządzanie łóżkami szpitalnymi;
  • zrobotyzowane wydawanie i dostarczanie leków;
  • osiową tomografię komputerową;
  • roboty-psy napędzane AI;
  • czujniki łóżkowe mierzące oddech i tętno.

Jednocześnie japoński rząd uruchomił plan „Społeczeństwo 5.0”, czyli wizję przyszłości, w której AI jest wdrażana w celu rozwiązywania problemów społecznych, zapewniania wsparcia starzejącemu się społeczeństwu i kompensowania wpływu kurczącej się siły roboczej. Zgodnie z tym planem AI to nie tylko narzędzie służące poprawie wydajności, ale także zasadnicza część infrastruktury społecznej, przyczyniająca się do dobrostanu jednostek i zrównoważonego rozwoju społeczeństwa.

Dalszym celem szpitali AI jest wykorzystanie technologii do wyeliminowania dysproporcji w dostępie pacjentów do diagnostyki. Przykłady to wykorzystanie AI do postawienia szybkiej diagnozy raka czy  identyfikacji bakterii powodujących zatrucie krwi (AI jest w stanie zrobić to w 10 sekund). W ostatnim czasie japońscy badacze medyczni stworzyli także system AI mogący prognozować rozwój choroby Alzheimera z 94% dokładnością.

W Japonii istnieje obecnie solidny system szpitalny oparty na sztucznej inteligencji, a w planach jest dalszy jego rozwój

3. Nowe miejsca pracy – współpraca człowieka ze sztuczną inteligencją

W historii wielokrotnie wyrażano obawy dotyczące wpływu nowych technologii, w tym AI, na miejsca pracy. Mimo to w 2018 roku raport Światowego Forum Ekonomicznego prognozował, że w wyniku rozwoju AI do 2022 roku powstanie 58 mln nowych miejsc pracy, a wiele z nich będzie modyfikacją już istniejących. Zaś raport Gartnera wykazywał, że do 2022 roku 1 na 5 pracowników będzie współpracować z technologią sztucznej inteligencji.

Dalsze prognozy zasadniczo pokrywają się z tymi sprzed kilku lat. Istnieją plusy, bo np. AI w pomaga zwiększać efektywność operacyjną, umożliwia podejmowanie szybszych decyzji oraz wprowadza innowacje w produktach i usługach. Są też obawy dotyczące kwestii społecznych.

Spotkanie Światowego Forum Ekonomicznego w styczniu 2023 roku w Davos przyniosło moment déjà vu: w raporcie IMF stwierdzono, że AI będzie miała wpływ na 40% miejsc pracy na całym świecie. Przegranym grożą niższe pensje i redukcja zatrudnienia, a niektóre stanowiska pracy znikną całkowicie. Przyjęcie AI może doprowadzić do wzrostu netto miejsc pracy w pewnych branżach, szczególnie tych wymagających wyższego poziomu edukacji i umiejętności. Zwrócono też uwagę, że korzyści wynikające z AI mogą być rozłożone nierównomiernie, przy czym w niektórych grupach ludzi i regionach zwolnienia będą bardziej znaczące niż w innych.

Z kolei „Future of Jobs Report 2023” wykazuje, że w ciągu najbliższych 5 lat ulegnie zmianie 23% miejsc pracy poprzez ich wzrost o 10,2% i spadek o 12,3%. 803 przedsiębiorstw objętych badaniem przewiduje utworzenie 69 milionów nowych miejsc pracy i wyeliminowanie 83 milionów spośród 673 milionów stanowisk, tj. spadek netto o 14 milionów, czyli 2% obecnego zatrudnienia.

Dodatkowo, w raporcie wskazano zawody, które mają stać się kluczowymi filarami przyszłej gospodarki: analitycy danych, specjaliści ds. AI, zielonej transformacji, cyberbezpieczeństwa, programiści.

Pod wpływem AI, firmy planują utworzenie 69 milionów nowych miejsc pracy i wyeliminowanie 83 milionów

4. Przetwarzanie AI w Twoim smartfonie

Jeszcze pięć lat temu tylko niektóre funkcje smartfonów były oparte na AI, jak rozpoznawanie twarzy czy asystent osobisty, i przetwarzane były w chmurze lub na procesorach w telefonie. Szacowano jednak, że do 2022 roku 75% smartfonów będzie miało układ dedykowany AI.

Od tamtego czasu firmy takie jak Apple, Huawei i Qualcomm wprowadziły smartfony wyposażone w dedykowany sprzęt AI, co usprawniło rozpoznawanie obrazu, a także głosu i przetwarzanie języka, a zarazem odciążyło główne procesory od przetwarzania AI.

Ewolucja procesorów AI umożliwiła obsługę zaawansowanych zadań, jak tłumaczenia językowe w czasie rzeczywistym, rzeczywistość rozszerzona i spersonalizowani wirtualni asystenci. Nowoczesne smartfony integrują możliwości AI z innymi komponentami, np. systemów kamer, umożliwiając korzystanie z funkcji inteligentnego rozpoznawania scen, ulepszonej stabilizacji obrazu i zaawansowanej edycji zdjęć. Integracja ta wykracza poza kamerę i wpływa na inne obszary, jak zarządzanie baterią, optymalizacja systemu i bezpieczeństwo.

Przewiduje się, że jeszcze w 2024 roku ze smartfonami powszechnie zostaną zintegrowane funkcje GenAI: od tłumaczenia w czasie rzeczywistym na wiele języków, przez streszczanie notatek głosowych po ulepszenie sposobu, w jaki aparaty zbierają i przetwarzają światło do zdjęć i filmów. „Spodziewamy się, że  w latach 2024–2027 będzie dostarczonych ponad 1 miliard smartfonów z technologią GenAI”, twierdzi R. Bendre z Counterpoint Research.

Wprowadzone już na rynek smartfony Samsung Galaxy S24 są wyposażone w generatywne narzędzia AI wykorzystujące bardziej niezawodne przetwarzanie na urządzeniu i serwery w chmurze. Takie funkcje są obsługiwane przez Galaxy AI, który działa na platformach Google Gemini i Imagen 2.

Apple, Huawei i Qualcomm wprowadziły smartfony wyposażone w AI do rozpoznawania obrazu czy głosu

5. AI jako przyczyna rozwoju branży ropy i gazu

Sektor ropy i gazu od dawna wykorzystuje narzędzia AI do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym na stale aktualizowanych informacjach, analiz stanu sprzętu, raportowania działań, planowania produkcji i kontroli jakości. Umożliwia to osiągnięcie maksymalnej wydajności przy obniżonych kosztach operacyjnych. Czy sprawdziła się prognoza, że do 2022 roku globalny rynek w branży ropy i gazu wzrośnie do 2,85 mld USD?

Według Precedence Research z 2023 roku wartość AI na rynku ropy i gazu wyceniono w 2022 roku na 5,13 mld USD i szacuje się, że do 2032 roku osiągnie ona 18,94 mld USD, przy CAGR 13,96% w latach 2023–2032.

Globalny sektor naftowo-gazowy coraz intensywniej wykorzystuje AI do cyfryzacji swojej działalności, znacząco upraszczając proces optymalizacji w branży. Z opublikowanego w 2022 roku raportu Zion Market Research wynika, że globalny popyt na rynek aplikacji w chmurze ropy i gazu wyceniony w 2019 roku na około 4949,2 mln USD, do końca 2026 roku wygeneruje przychody wysokości około 12 402,2 mln USD, przy wzroście CAGR około 14,1% w latach 2020–2026.

Na podstawie raportu można ponadto prześledzić aktualne globalne trendy w tym obszarze w zakresie technologii AI. Wynika, że w samym 2024 roku wielkość rynku osiągnie 2,98 miliarda USD.

Wartość AI na rynku ropy i gazu wyceniono w 2022 na 5,13 mld USD i szacuje się, że do 2032 osiągnie ona 18,94 mld USD

6. Wdrożenie AI w szpitalnych salach operacyjnych

Raport Frost & Sullivan wskazał, że do 2022 roku 3545% amerykańskich szpitali zintegruje bloki operacyjne ze sztuczną inteligencją i systemami wirtualnej rzeczywistości.

W 2023 roku Ameryka Północna zajmowała dominującą pozycję na rynku systemów integracji sal operacyjnych, zdobywając ponad 38% udziału i utrzymując wartość rynkową na poziomie 0,7 miliarda USD w skali roku. USA jest obecnie głównym obszarem rozwoju i integracji AI na tym rynku i może poszczycić się wysokim wskaźnikiem wykorzystania najnowocześniejszych technologii medycznych.

Systemy AI odgrywają kluczową rolę w optymalizacji przebiegu operacji, zapewnieniu lepszej komunikacji między zespołami chirurgicznymi i poprawie bezpieczeństwa pacjentów. Według amerykańskiego Towarzystwa Chirurgów Laparoendoskopowych liczba zabiegów małoinwazyjnych wzrosła w ciągu 5 lat o 30%, dzięki wdrażaniu coraz bardziej wyrafinowanych narzędzi AI, m.in. robotów chirurgicznych, w celu zwiększania precyzji i wydajności.

W styczniu 2024 podał GLOBE NEWSWIRE podał, że wielkość rynku robotów chirurgicznych opartych na AI wycenione w 2022 roku na 7,2 miliarda USD, do 2032 roku osiągnie wartość 34,9 miliarda dolarów przy CAGR na poziomie 17,2%.

Badanie przeprowadzone przez American Hospital Association wskazuje, że wdrożenie AI na salach operacyjnych skraca czas operacji nawet o 20% i znacznie poprawia wyniki leczenia. Natomiast integracja urządzeń chirurgicznych, systemów obrazowania, narzędzi komunikacyjnych i elektronicznej dokumentacji medycznej (EHR) zwiększa dostęp w czasie rzeczywistym do kluczowych informacji, co prowadzi do podejmowania świadomych decyzji podczas zabiegów chirurgicznych.

W 2023 Ameryka Północna miała 38% udziału w rynku systemów integracji sal operacyjnych z AI

7. Uczelnia całkowicie skupiona na obszarze sztucznej inteligencji

Czy amerykańska uczelnia MIT zrealizowała planowane do 2022 roku całkowite skupienie na zagadnieniach sztucznej inteligencji?

Po kilku latach MIT jest liderem w badaniach nad AI i oferuje różne programy w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Laboratorium Informatyki i Sztucznej Inteligencji MIT (Computer Science and Artificial Intelligence Laboratory, CSAIL) skupia ponad 1,2 tys. osób w ponad 900 projektach z zakresu m.in. AI, NLP, uczenia maszynowego, obrazowania komputerowego, kryptografii, sieci komputerowych i robotyki.

Według QS World University Ranking z 2024 roku MIT jest najlepszą uczelnią na świecie do studiowania analityki danych i sztucznej inteligencji (AI), przodując w rozszerzonym rankingu przedmiotów na rok 2024.

MIT oferuje profesjonalny certyfikat w zakresie uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji online dla profesjonalistów z tytułem licencjata i wieloletnim doświadczeniem w informatyce. Ma na celu przygotowanie liderów biznesu na przyszłość napędzaną AI. Certyfikacja wymaga ukończenia w ciągu 36 miesięcy co najmniej 16 dni kursów kwalifikacyjnych (z puli podstawowych i do wyboru), z czego co najmniej jeden z zakresu Machine Learning for Big Data i Text Processing.

MIT jest liderem w badaniach nad AI i oferuje różne programy w zakresie sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego

8. Nasze domy staną się „smart”

Przewidywanie, że do 2022 roku 63 miliony amerykańskich domów będzie można zaklasyfikować jako „inteligentne”, okazało się w pełni trafne.

Popularność urządzeń inteligentnego domu szybko rośnie – według stanu na 2023 rok to około 63,43 mln domów. Odpowiada to prawie połowie (45%) wszystkich domów w USA. 7 na 10 nabywców domów aktywnie poszukuje inteligentnego domu, zaś 78% nabywców domów byłoby skłonnych zapłacić więcej za taki dom. Wartość rynku inteligentnych domów w USA w 2022 roku wyniosła 31,5 miliarda dolarów.

Według Statista:

  • globalny rynek inteligentnych domów wyceniono w 2022 roku na 80,45 miliardów USD i oczekuje się, że do 2032 roku wzrośnie do ponad 500 miliardów USD;
  • USA odpowiadają za około 31,45 miliardów USD, czyli 39% światowego rynku inteligentnych domów;
  • średni przychód na inteligentny dom w USA wynosi 546,50 USD;
  • przewiduje się, że do 2027 roku ponad dwie trzecie, czyli 68,6% domów w USA będzie wyposażone w urządzenia inteligentne.

Urządzenia inteligentnego domu można podzielić na kilka kategorii, takich jak elektronika użytkowa, urządzenia zabezpieczające, klimatyzacja, kontrola oświetlenia, energii i wody. W kategorii urządzeń zabezpieczających najpopularniejsze w USA produkty to inteligentne kamery i dzwonki do drzwi, zamki, czujniki dymu i tlenku węgla. W urządzeniach sterujących klimatem przodują inteligentne termostaty obniżające rachunki za prąd i czujniki wilgoci. W kontroli oświetlenia, w tym inteligentne rolety i żaluzje, popularne jest zdalnie regulowanie jasności, koloru i harmonogramu oświetlenia zgodnie ze swoimi preferencjami. Kontrola energii i wody koncentruje się na zarządzaniu zużyciem energii i wody w domu w postaci inteligentnych urządzeń, w tym lodówki, piekarniki i pralki.

W 2023 ok. 63,43 mln amerykańskich domów było "smart", co odpowiada prawie połowie (45%) wszystkich domów w USA

Podsumowanie

Na przestrzeni ostatnich lat AI zastosowano w wielu dziedzinach i branżach, zmieniając krajobraz gospodarki w sposób rewolucyjny. Nie przeszkodził w tym okres pandemii Covid-19, choć niektóre z założeń spowolnił, jak w przypadku pojazdów autonomicznych w Katarze, zaś niektóre przewyższył, jak na rynku ropy i gazu. Generalnie, gwałtowny przeskok technologiczny w wielu sektorach przemysłu, zwłaszcza między rokiem 2022 i 2023, przyspieszył wszystkie procesy.

Dalszy rozwój technologii uczenia maszynowego i robotyki umożliwił tworzenie systemów opartych na generatywnej AI. Przewiduje się, że do 2030 roku GenAI umożliwi automatyzację aż do 70% działań biznesowych w większości branż i zawodów, co znacząco zwiększy wydajność przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

Społeczeństwa i liderzy firm stoją przed wyzwaniem związanym z rosnącą rolą AI. Potrzebne jest dostosowanie się do zachodzących zmian, aby usprawnić pracę i zdobyć realną przewagę konkurencyjną.

Jeśli chcesz, aby Twoja firma stanęła na czele rewolucji AI, skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby poznać możliwe ścieżki wdrożenia: Napisz do nas.

Powiązane artykuły

Tradycyjna AI vs Generatywna AI – czy wiesz, czym się różnią?

Dowiedz się, czym różni się tradycyjna AI od generatywnej AI. Odkryj wpływ na biznes oraz praktyczne zastosowania tych rodzajów sztucznej inteligencji.

Jak bazy wiedzy oparte na AI rewolucjonizują obsługę klienta?

Odkryj, jak bazy wiedzy AI usprawniają obsługę klienta, dzięki szybkim, trafnym odpowiedziom. Te rozwiązania zrewolucjonizują doświadczenia Twoich użytkowników.